20 stycznia br. na warszawskich Powązkach odbyła sie uroczystość z okazji 20. rocznicy śmierci Jana Nowaka Jeziorańskiego, w której wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.
17 stycznia 1945 r. rozpoczęły się Marsze Śmierci. Tego dnia uciekający przed Armią Czerwoną Niemcy ewakuowali pierwszą grupę więźniów KL Auschwitz do obozów położonych w głębi Rzeszy. 25 stycznia w Marsz Śmierci wyruszyli więźniowie KL Stutthof na Pomorzu.
W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia Warszawy spod niemieckiej okupacji. Na uroczystościach zgromadzili się świadkowie tamtych wydarzeń, liczne poczty sztandarowe, a także Wojsko Polskie, które dziedziczy tradycje polskich bohaterów II Wojny Światowej.
Z ogromnym żalem przyjęliśmy informację o śmierci śp. Michała Janiszewskiego, działacza opozycji antykomunistycznej i Konfederacji Polski Niepodległej, wieloletniego członka Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych przy Szefie UdSKiOR.
Do 14 lutego 2025 r. do godz. 23:59 można składać oferty na wsparcie wykonania rządowego zadania w zakresie podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w ramach otwartego konkursu ofert na 2025 rok. Przypominamy o składaniu wniosków w systemie Witkac.
- Jestem w imieniu wszystkich Polskich Kombatantów bardzo wdzięczny parlamentarzystom za to, że podjęli taką decyzję - mówił po jednogłośnym przyjęciu przez Sejm ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Szef UdSKiOR Lech Parell.
Sejm przez aklamację przyjął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto miałoby przypadać 14 lutego, w rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w AK w 1942 r.