W 2001 roku rozpoczęto prace sondażowe w lesie w okolicach miejscowości Bykownia pod Kijowem na Ukrainie, na terenie, który według ustaleń historyków i prokuratorów był cmentarzem wykorzystywanym przez kijowskie NKWD w latach 1937–1938 oraz 1940. Prace, prowadzone z udziałem polskich ekspertów, potwierdziły wyniki badań archiwalnych.
W Bykowni spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej – więźniowie aresztowani na terenie wschodniej Polski, zamordowani przez NKWD w 1940 roku. W 2006, 2007, 2011 i 2012 roku kontynuowano prace archeologiczne i ekshumacje w Bykowni. W 2012 roku, w tej miejscowości, otwarto Polski Cmentarz Wojenny. Podczas 10 miesięcy prac terenowych wykonano 5 tysięcy sondaży wiertniczych, które miały na celu zlokalizowanie grobów oraz rekonstrukcję infrastruktury cmentarza. Na podstawie tych prac wyznaczono 217 grobów, z których w 70 znaleziono polskie ofiary zbrodni katyńskiej.
O ich tożsamości jednoznacznie świadczyły przedmioty odnalezione w grobach – fragmenty polskich mundurów wojskowych z okresu międzywojennego, guziki mundurowe, buty wojskowe, polskie monety, medaliki, krzyżyki, plakietki oraz przedmioty osobiste, takie jak grzebienie, szczoteczki, okulary czy metalowe kubki. Na wielu z tych przedmiotów odczytano nazwy polskich firm.
Foto: czarnota.org