Zachęcamy do obejrzenia filmu z serii „Epitafia katyńskie” – krótkometrażowego serialu dokumentalnego z 2010 roku, poświęconego Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Każdy odcinek przedstawia osobiste historie osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje wiosną 1940 roku. Narracja oparta jest na listach, wspomnieniach rodzin ofiar oraz relacjach towarzyszy niewoli.
Twórcy sięgnęli po materiały z archiwów państwowych i prywatnych, a także świadectwa ocalałych, m.in. Józefa Czapskiego i Stanisława Swianiewicza. Dzięki indywidualnym losom bohaterów serial przybliża najtragiczniejsze wydarzenia z historii naszego narodu.
Poniższy odcinek prezentuje postać Zdzisława Gozdawy- Kaweckiego, rotmistrza Wojska Polskiego, jednego z najlepszych polskich jeźdźców okresu międzywojennego, olimpijczyka z Berlina 1936 r., zamordowanego w Katyniu
Zdzisław Kawecki jako uczeń gimnazjum, w 1918 r. wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał udział w walkach na Pokuciu i w obronie Kołomyi (24-27 maja 1919 r.). 1 czerwca 1919 r. zgłosił się jako ochotnik do 6. Pułku Ułanów Kaniowskich, skąd 6 listopada został oddelegowany do Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie(1919-1920), po jej ukończeniu rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Jazdy w Przemyślu. W 1920 r. otrzymał przydział do 18. Pułku Ułanów w Grudziądzu i awans na podchorążego.
Był bardzo cenionym oficerem, jeźdźcem i instruktorem. Został odznaczony Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości oraz Łotewskim Medalem Pamiątkowym. Najprawdopodobniej po wybuchu wojny we wrześniu 1939 służył on w Ośrodku Zapasowym Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w Kraśniku (zastępca dowódcy szwadronu). Jego szlaku bojowego nie udało się odtworzyć. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach Kawecki trafił do Kozielska. Znajduje się jednak na liście NKWD nr 022/2 z 9.4.1940, poz. 73, tp. 1744, na podstawie której został wywieziony do Lasku Katyńskiego i tam zamordowany.
Film przeznaczony jest dla osób powyżej 16 roku życia.