Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat Zbrodni Katyńskiej, które ukazały się w Biuletynie Kombatant.

 

Los tych, którzy przeżyli Katyń

Katyń to jedna z największych zbrodni, w której blisko 22 tysiące polskich obywateli – przedstawicieli przedwojennej elity – zostało zamordowanych strzałem w tył głowy. Historyczne badania koncentrują się głównie na mechanizmie tej masakry i ustaleniu sprawców, podczas gdy losy nielicznych ocalałych pozostają na marginesie. Jakie były okoliczności ich ocalenia i dlaczego właśnie im udało się przeżyć? Artykuł przybliża mniej znane fakty związane z tragedią katyńską.

Autor artykułu: Norbert Nowotnik

Józef_Czapski.jpeg

Józef Czapski, malarz i pisarz, który przeżył likwidację obozu w Starobielsku.

Fot. Reprodukcja Andrzej Rybczyński/PAP

 

 

 Pojedynek na propagandę - Niemcy kontra Sowieci

Zbrodni Katyńskiej od początku towarzyszyło kłamstwo, a przez kilkadziesiąt lat wokół śmierci blisko 22 tysięcy polskich obywateli toczyła się perfidna gra dezinformacyjna. Próby zatarcia odpowiedzialności za mord dokonany przez NKWD, znane jako tzw. kłamstwo katyńskie, były prowadzone nie tylko przez władze sowieckiej Rosji, ale także przez podporządkowane im komunistyczne władze PRL. Jak przez lata manipulowano faktami i ukrywano prawdę o tej zbrodni? Artykuł odsłania kulisy jednego z największych historycznych fałszerstw.

Autor artykułu: Norbert Nowotnik

 

Ekshumacje.jpeg

Gerhard Buhtz (w mundurze, czwarty z prawej) pokazuje członkom komisji ekshumacyjnej dokumenty znalezione przy ciele ofiary, kwiecień 1943 r.

Fot. z zasobu IPN

 

 

 Jedyna kobieta w katyńskim dole śmierci

Wśród tysięcy zamordowanych polskich oficerów w Katyniu znaleziono ciało kobiety – odkrycie to zaskoczyło Niemców, którzy w 1943 roku ujawniali sowiecką zbrodnię. Jednak fakt ten nie pasował do ich propagandowej narracji o „rozstrzelanej armii oficerów” i przez lata pozostawał w cieniu. Dopiero po sześciu dekadach prawda o Janinie Lewandowskiej, jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu, wyszła na jaw. Kim była i dlaczego podzieliła los tysięcy polskich jeńców?

Autor artykułu: Waldemar Kowalski

 

1Janina_Lewandowska.jpeg

Janina i Mieczysław Lewandowscy na lotnisku w Tęgoborzu.

Fot. w zbiorach Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie

 

 

 W rodzinie Macedońskich ciągle się mówi, że Katyń zrobili Sowieci

Czym był Katyń dla Pana, Pana rodziny? Był złowróżbnym hasłem, gdyż najmłodszy brat mego ojca Józef Macedoński, urodzony w 1913 roku, podporucznik 52. Pułku Piechoty w Tarnopolu, dostał się do niewoli sowieckiej i trafił do obozu w Starobielsku.

Autor artykułu: Dorota Gałaszewska-Chilczuk

 

Adam_Macedoński.jpeg

Adam Macedoński Fot. IPN

 

 

 Zbrodnia Katyńska w działaniach opozycji

Mimo wysiłków komunistycznych władz PRL, pamięć o Polakach zamordowanych przez Sowietów nie została wymazana. Przetrwała dzięki determinacji społeczeństwa, a także działaczom opozycji lat 70. i 80., którzy niejednokrotnie ryzykowali wiele, by prawda o Katyniu nie zniknęła z historycznej świadomości. Jak wyglądała walka o zachowanie pamięci w czasach cenzury i represji?

Autor artykułu: Grzegorz Majchrzak

 

Ośrodek_Karta.jpeg

Akcja transparentowo-ulotkowa. Napis Pawiak, Katyń, Oświęcim. Miesiąc pamięci narodowej. Grupy Oporu Solidarni. Transparent wisiał 35 minut. Warszawa, Al. Jerozolimskie, kwiecień 1987 r.

Fot. Zbiory Ośrodka KARTA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biuletyn Kombatant

nr 2 (410) luty 2025

luty

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

że 8 lutego 2025 roku zmarła

 

ŚP

Profesor Jadwiga Puzynina

 

 

urodzona 29 stycznia 1928 roku w Rożyszczach, woj. wołyńskie.

Więcej…