Zachęcamy do obejrzenia filmu z serii „Epitafia katyńskie” – krótkometrażowego serialu dokumentalnego z 2010 roku, poświęconego Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Każdy odcinek przedstawia osobiste historie osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje wiosną 1940 roku. Narracja oparta jest na listach, wspomnieniach rodzin ofiar oraz relacjach towarzyszy niewoli.
Twórcy sięgnęli po materiały z archiwów państwowych i prywatnych, a także świadectwa ocalałych, m.in. Józefa Czapskiego i Stanisława Swianiewicza. Dzięki indywidualnym losom bohaterów serial przybliża najtragiczniejsze wydarzenia z historii naszego narodu.
Poniższy odcinek prezentuje postać Jakuba Wajdy, kapitana piechoty Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, ojca Andrzeja Wajdy.
Jakub Wajda był członkiem Związku Strzeleckiego, żołnierzem Polskiego Korpusu Posiłkowego. W wieku 16 lat wstąpił do Legionów Polskich. W lutym 1918 jako żołnierz 2 pułku piechoty, internowany w Huszt, a następnie wcielony do armii austriackiej. Zdezerterował i zgłosił się do 4 pułku piechoty Legionów. Brał udział w odsieczy Lwowa. Po wojnie uczestniczył w działaniach wojsk powstańczych na Górnym Śląsku.
W 1923 roku zdał maturę i rozpoczął służbę zawodową w armii. Awansował kolejno do stopnia kapitana, pełniąc funkcje dowódcze w kilku pułkach piechoty. W kampanii wrześniowej 1939 walczył pod Radomiem w 72 pp im. płk. Dionizego Czachowskiego. Po dostaniu się do sowieckiej niewoli został osadzony w obozie w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD w Charkowie w kwietniu 1940 roku. Figuruje na liście ofiar zbrodni katyńskiej pod numerem 453.
Film przeznaczony jest dla osób powyżej 16 roku życia.