Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

Oddanie hołdu górnikom, których strajk w Kopalni „Wujek” został brutalnie spacyfikowany 16 grudnia 1981 roku, poprzedziło posiedzenie Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych, które odbywało się w Katowicach. Następnie członkowie Rady odwiedzili Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, w którym urządzona jest przejmująca wystawa, poświęcona pacyfikacji górniczego strajku.

Na posiedzenie Rady po raz kolejny zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich wojewódzkich rad konsultacyjnych. Było to kolejne takie spotkanie, na którym przedstawiciele wojewódzkich rad z całego kraju mogli zabrać głos i przedstawić stanowisko swoich środowisk. W posiedzeniu wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell oraz Zastępca Szefa Urzędu Michał Syska.

Szef Urzędu zaprezentował wszystkim obecnym na spotkaniu zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły w Urzędzie zarówno w obszarze prowadzonych przez Urząd programów pomocy społecznej, systematycznym ograniczaniu barier i biurokracji, jak i w inicjatywach, które dotyczą upamiętnień wydarzeń najistotniejszych dla polskiej historii.

Minister Parell przedstawił również obszerne stanowisko w sprawie zmian w ustawie o Działaczach Opozycji Antykomunistycznej. Znalazły się wśród nich m.in. zmiany dotyczące objęcia ustawą osób, które w czasie swojej opozycyjnej działalności nie miały ukończonych 17 lat, pomocy wdowom i wdowcom po zmarłych działaczach opozycji, wprowadzenie świadczenia solidarnościowego, które obejmowałyby osoby, które nie otrzymują dziś emerytur oraz zmiany dotyczące zasad potwierdzania statusu działacza opozycji antykomunistycznej. Propozycje te wynikały z szeroko prowadzonych do tej pory konsultacji ze środowiskiem działaczy.

Uczestnicy posiedzenia przekazali swoje opinie do zmian ustawy. Dyskusja wokół tego była centralnym punktem spotkania. Inna kwestia, która zogniskowała uwagę, była sytuacja działaczy, którzy z racji na zaawansowany wiek, mogą potrzebować stałej opieki w domach pomocy społecznej. Działacze wyrazili również szereg sugestii, dzięki którym Urząd mógłby jeszcze skuteczniej realizować swoją misję i obejmować działaniami pomocowymi większą grupę osób, szczególnie zasłużonych dla walki o wolność naszej Ojczyzny.

Wszystkie kwestie, poruszone w czasie posiedzenia, będą w najbliższym czasie przedmiotem dalszych analiz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

fot. Jakub Pietrzak / UdSKiOR

 

Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/kombatanci/albums/

Biuletyn Kombatant

nr 6 (414) czerwiec 2025

czerwiec

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

że 18 maja 2025 roku zmarł

 

ŚP

mjr Bogusław Nizieński

 

urodzony 2 marca 1928 roku w Wilnie.

Więcej…