Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

4 lipca w Gdyni, na niszczycielu ORP Błyskawica, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w czasie której przyznane zostały medale „Wierni Akowskiej Przysiędze”. Medal ten przyznawany jest przez ŚZŻAK osobom zaangażowanym w krzewienie postaw patriotycznych i zajmującym się utrwalaniem pamięci o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym.

Wśród odznaczonych znaleźli się Lech Parell – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, jako pomysłodawca ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy AK, a także Tomasz Miegoń – Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej i Alina Baaske – Pełnomocnik Wojewody Pomorskiego ds. Integracji Środowisk Kombatanckich i Koordynacji Ich Działań.

To właśnie Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z początkiem tego roku wyszedł z inicjatywą symbolicznego uhonorowania bohaterskich żołnierzy AK poprzez ustanowienie nowego święta państwowego, poświęconego wyłącznie Armii Krajowej – największej podziemnej armii w Europie. Inicjatywa ta spotkała się z jednoznacznym poparciem posłów i senatorów, którzy przyjęli ustawę w tej sprawie przez aklamację oraz prezydenta, który ją podpisał. Zarówno działalność Armii Krajowej, jak i tak jednoznaczne poparcie dla jej upamiętnienia, były dowodami na to, że Polacy w ważnych sprawach mogą się jednoczyć, a obchodzone w tym roku po raz pierwszy święto zgromadziło przedstawicieli wszystkich środowisk politycznych.

- Możemy działać ramię w ramię – bez względu na podziały. To jest bardzo optymistyczna konstatacja w tych trudnych czasach. Armia Krajowa skupiała ludzi o różnych poglądach, którzy potrafili współpracować dla wyższego celu. Wyzwaniem dla nas jest budowanie wspólnoty ponad podziałami już teraz. Bez czekania na zdarzenia, które będą nas godzić – mówił Szef Urzędu 14 lutego 2025 roku, w czasie pierwszych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy AK przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie.

Żołnierze AK uczestniczą również w licznych uroczystościach organizowanych przez Urząd, podtrzymując pamięć historyczną i dając świadectwo bohaterstwa w najtrudniejszych czasach. Troska o upowszechnianie wiedzy o polskich bohaterach jest trwale wpisana w misję Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

fot. Małgorzata Bigaj / Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Biuletyn Kombatant

nr 6 (414) czerwiec 2025

czerwiec

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

że 18 maja 2025 roku zmarł

 

ŚP

mjr Bogusław Nizieński

 

urodzony 2 marca 1928 roku w Wilnie.

Więcej…