Ostatni dzień wizyty polskiej delegacji we Włoszech rozpoczął się na znajdującym się w samym sercu miasta Placu Neptuna. Były to oficjalne uroczystości włoskie, w których udział wzięli Ministrowie Lech Parell i Michał Syska. Obok odsłoniętej dzień wcześniej tablicy, przypominajacej o wyzwoleniu miasta przez 2 Korpus Polski, zgromadzili się mieszkańcy Bolonii, aby świętować Dzień Wyzwolenia. Na uroczystościach organizowanych przez miasto pojawił się Burmistrz Bolonii, przedstawiciele władz lokalnych, działacze stowarzyszeń partyzanckich i włoscy kombatanci. Plac wypełnił się po brzegi, a przemówienia, w których wielokrotnie podkreślano zasługi polskich żołnierzy, co chwilę przerywał brawa. W dniu narodowego święta Bolonia oddała cześć włoskim partyzantom i polskim żołnierzom-wyzwolicielom miasta. To nie był tylko wspólny udział w święcie narodowym sojusznika – to było wspólne przeżywanie zwycięstwa nad złem, jakim była wojna, okupacja i ludzkie cierpienie.
Równolegle część uczestników, w tym przedstawiciele duchowieństwa i rodzin kombatantów, wzięła udział w Prawosławnej Liturgii Paschalnej po raz pierwsze odprawionej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii. To była wyjątkowa chwila duchowego skupienia, modlitwy i refleksji nad ofiarą życia złożoną na włoskiej ziemi.
To była podróż pełna wzruszeń, hołdu, żywych wspomnień oraz spotkań z ludźmi, których pamięć łączy nasze narody i jest świadectwem polsko-włoskiej przyjaźni.