Drugi dzień wizyty polskiej delegacji we Włoszech rozpoczął się w wyjątkowym miejscu – na placu Neptuna w Bolonii. To miejsce o głębokim symbolicznym znaczeniu – to właśnie tutaj, 80 lat temu, polscy żołnierze wkroczyli do miasta witani kwiatami, zapisując się w pamięci mieszkańców jako wyzwoliciele. Dziś, w tej samej przestrzeni, delegacja z Polski oddała hołd ich pamięci.
W obecności władz włoskich, mieszkańców Bolonii oraz kombatantów, dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej 2 Korpus Polski. Uczynił to Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Lech Parell, ramię w ramię z Burmistrzem Bolonii, Matteo Leppore, w geście wspólnej pamięci i uznania dla bohaterów tamtych dni. Udział w uroczystości wziął także Chargé d’affaires we Włoszech, Ryszard Schnepf oraz Konsul Generalna w Mediolanie, Agnieszka Gloria Kamińska.
Po odsłonięciu tablicy w centrum Bolonii głos zabrał Szef Urzędu, przypominając bohaterstwo polskich żołnierzy:
- 21 kwietnia o godzinie szóstej rano 9 Batalion Strzelców Karpackich jako pierwszy wkroczył do Bolonii i zawiesił na ratuszu polską flagę. Tym pięknym akcentem zakończył się niemal dwunastomiesięczny udział 2 Korpusu Polskiego w zmaganiach na półwyspie apenińskim. Dwa dni później generał Richard McCreery, dowódca 8 Armii Brytyjskiej, w której składzie walczył 2 Korpus, napisał w rozkazie do polskich żołnierzy: „nieprzyjaciel został odrzucony do rzeki Padu. Odegraliście decydującą rolę w tym wielkim zwycięstwie”.
Uroczystość miała szczególny wymiar dzięki obecnym na Placu Neptuna kombatantom. Tymi samymi drogami wkraczali do wyzwalanej Bolonii 80 lat temu żołnierze 2 Korpusu, o czym pamiętali licznie zgromadzeni Włosi. Wielu z nich dzieliło się swoimi wspomnieniami lub historiami rodzinnymi, opowiadanymi z pokolenia na pokolenie, a także wdzięcznością wobec polskich żołnierzy.
Podczas wydarzenia wręczone został odznaczenia państwowe – medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”, które w tym miejscu, wśród murów pamiętających historię wyzwolenia, nabrały jeszcze głębszej wagi.
Na zakończenie uroczystości polska orkiestra wojskowa odegrała pieśni wojskowe, a donośny śpiew chóru reprezentacyjnego zwrócił uwagę wszystkich osób, zgromadzonych w tym czasie na Placu.
Po zakończeniu uroczystości na Placu Neptuna Szef Urzędu wraz z Zastępcą, Michałem Syską, udali się pod tablicę pamiątkową przy Porta di Strada Maggiore, gdzie złożył kwiaty ku czci polskich żołnierzy oraz pod popiersie generała Władysława Andersa – postaci, która nieodłącznie łączy historię Polski i Włoch, prowadząc swoich żołnierzy ku wolności Europy.
Zdjęcia pełnej jakości: https://www.flickr.com/photos/kombatanci/albums/72177720325397751/
fot. Barbara Jamrocha / UdSKiOR