Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

Po południu polska delegacja, prowadzona przez weteranów – bohaterów tamtych wydarzeń – udała się do Castenaso, gdzie w towarzystwie władz miasta oraz mieszkańców odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Pułkowi Ułanów Karpackich. To właśnie ci żołnierze, należący do elity 2 Korpusu Polskiego, odznaczyli się podczas kampanii włoskiej, niosąc nadzieję i wyzwolenie mieszkańcom wielu włoskich miast.

Obecność kombatantów, walczących w przeszłości o wyzwolenie Włoch, nadała uroczystości niezwykłego wymiaru. Ich pojawienie się na uroczystościach wywołało poruszenie zarówno wśród władz miasta, z burmistrzem na czele, ale również mieszkańców Castenaso i polskich harcerzy. Polscy weterani, obecni po 80 latach w tej niewielkiej miejscowości, stali się żywym świadectwem odwagi, poświęcenia i wiary w wolność.

Podczas ceremonii głos zabrał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który podkreślił, że pamięć o tych wydarzeniach to nie tylko obowiązek, ale też zaszczyt dla współczesnych pokoleń. Przypomniał także o niezwykłej odwadze i elitarności Pułku Ułanów Karpackich:

- Mimo, że Pułk był już w tym czasie jednostką w pełni zmotoryzowaną, to nie sposób odmówić Ułanom iście kawaleryjskiego stylu prowadzenia walki. Jako formacja rozpoznawcza często pierwsi podejmowali bój z nieprzyjacielem, niejednokrotnie dając dowody niezwykłej odwagi, hartu ducha i pogardy niebezpieczeństwa. Nieprzypadkowo Karpatczycy stali się obiektem nieskrywanego podziwu towarzyszy broni, zarówno wśród rodaków jak i Aliantów.

Tablicę upamiętniającą Pułk poświęcił Biskup Polowy Wojska Polskiego, który wręczył odznaczenia zasłużonym osobom oraz udzielił błogosławieństwa uczestnikom uroczystości.

Tablica, która została odsłonięta w Castenaso, to nie tylko symboliczny znak pamięci, ale także świadectwo współpracy polsko-włoskiej, pielęgnowanej przez lata dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów, stowarzyszeń i społeczników. To dowód na to, że historia potrafi przetrwać w gestach, miejscach i ludziach, którzy o nią dbają.

Zdjęcia pełnej jakości:  https://www.flickr.com/photos/kombatanci/albums/72177720325397751/

 fot. Barbara Jamrocha / UdSKiOR

Biuletyn Kombatant

nr 3 (411) marzec 2025

marzec.2025

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

że 20 marca 2025 roku zmarł

 

ŚP

ppłk Janusz Gołuchowski

ps. „Orwicz”

 

urodzony 4 marca 1928 roku w Warszawie.

Więcej…