W 35. rocznicę utworzenia Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli organizacji kombatanckich oraz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ministra Lecha Parella i Zastępcy Szefa Urzędu, Ministra Michała Syski. Obecni byli również posłowie i przedstawiciele władzy centralne, samorządowej.
Uroczystości w siedzibie Związku rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego oraz powitania zaproszonych gości przez Prezesa Związku, Czesława Lewandowskiego, który następnie przybliżył zgromadzonym historię Związku oraz podziękował za przybycie.
Ceremonię wyróżnień i oznaczeń rozpoczął sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Stanisław Wziątek, który wręczył awans na kolejny stopień oficerski jednemu z obecnych kombatantów.
Podczas wydarzenia Minister Lech Parell odznaczył osoby zasłużone: medalem „Pro Bono Poloniae” Pana Krzysztofa Rinasa, a medalami „Pro Patria” Pana Mirosława Borowskiego, Pana Zbigniewa Gołąbka, Pana Michała Izdebskiego, Pana Andrzeja Kołodziejskiego, Pana Jerzego Krzemińskiego, Pana Tadeusz Pszenniaka, Pana Jerzego Ruszkowskiego.
Słowa do kombatantów skierował również Minister Lech Parell.
– Wasz Związek był w pewnym momencie niezwykle liczną organizacją, liczącą ponad 500 tyś. członków. Dziś z 20 tysiącami członków nadal jesteście organizacją bardzo znaczącą, liczącą się w Polsce. Drugą istotną kwestią jest fakt, że jesteście Związkiem działającym na szeroką skalę. Są wśród Was osoby, które walczyły na różnych frontach, w różnych miejscach. To wszystko sprawia, że jesteście środowiskiem, które się wyróżnia. Jestem Wam wdzięczny za Waszą działalność – do członków Związku zwrócił się minister Lech Parell
– Macie Państwo wielki bagaż doświadczeń, macie ogromną wiedzę, która daje Wam przewagę, ale macie też Kochani swoje lata. Dlatego bardzo Was proszę, żebyście się w swojej działalności oszczędzali. Jesteście nam, naszemu krajowi i młodzieży bardzo potrzebni. Musicie mieć siły na dalsze działania – zaapelował szef UdSKiOR
– Chciałbym zaapelować, abyście byli ambasadorami naszego Urzędu, który bardzo silnie chce z Wami współpracować i to robi. Bardzo nam zależy, abyście przekazywali dalej informacje, że pomoc od nas możecie uzyskać. Aby ten proces był jak najszybszy m.in. od maja osoby powyżej 75 roku życia, chcąc uzyskać od nas pomoc np. na aparat słuchowy czy rehabilitację, nie będą potrzebowały żadnych zaświadczeń lekarskich. Chcemy aby tych formalności było jak najmniej. – podkreślił minister.
Wręczone zostały również medale „Pro Mazovia” przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, a także medale związkowe.
Listy do uczestników obchodów skierowali m.in. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Kolejnym punktem spotkania było otwarcie wystawy „Symbole Polski Walczącej: związków, stowarzyszeń i środowisk kombatanckich 1939-2025” - zbioru około 1500 eksponatów autorstwa Mirosława Borowskiego. Wystawę można obejrzeć jeszcze przez dwa tygodnie w siedzibie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przy al. Ujazdowskich 6A.
Obchody zakończył wspólny poczęstunek oraz rozmowy o dalszych działaniach na rzecz pamięci o bohaterach walk o niepodległość RP.
---
Związek rozpoczął działalność w kwietniu 1990 roku. Jest największą organizacją kombatancką w Polsce zrzeszającą 19349 członków (stan na 31 grudnia 2023 r.), w tym 5425 członków zwyczajnych (weteranów – żołnierzy walk frontowych i organizacji podziemnych ruchu oporu). Pozostali członkowie Związku to 12643 podopiecznych – głównie wdowy i wdowcy po kombatantach, 667 członków nadzwyczajnych, 614 członków honorowych/wspierających. Związek jest organizacją pluralistyczną i integruje w swoich szeregach żołnierzy i kombatantów. Do Związku należy 883 członków z innych środowisk (m.in. uczestników tajnego nauczania). Aktualnym prezesem jest Czesław Lewandowski.
Zdjęcia pełnej jakości: https://www.flickr.com/photos/kombatanci/albums
Fot. Barbara Jamrocha / UdSKiOR