Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

Ulicami Katowic przeszedł III Katyński Marsz Pamięci Służb Mundurowych Województwa Śląskiego upamiętniający 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W wydarzeniu wziął udział Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Michał Syska.

Marsz zorganizował katowicki Oddział IPN we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji, Szkołą Policji w Katowicach oraz katowickim odziałem Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Uroczystości rozpoczęły się przed Pomnikiem Ofiar Katynia, przed którym złożono wspólny wieniec po czym uczestnicy wyruszyli ulicami Katowic przed Grób Policjanta Polskiego.

W okolicznościowych przemówieniach organizatorzy podziękowali wszystkim obecnym za pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, szczególne podziękowania skierowali do licznie przybyłej młodzieży szkolnej.

Minister Syska w swoim wystąpieniu przypomniał, że pamięć o Zbrodni Katyńskiej przez długie dekady była obiektem politycznej manipulacji, jednak były osoby, które walczyły o prawdę o tym co wydarzyło się 85 lat temu.

- Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja by podziękować tym, którzy przez długie dziesięciolecia dbali o kultywowanie pamięci o Zbrodni Katyńskiej, którzy narażając się na represje walczyli o prawdę o tym co wydarzyło się 85 lat temu – powiedział Michał Syska.

Zastępca Szefa podziękował również organizatorom uroczystości i podkreślił jak ważne jest niesienie sztafety pamięci. Podkreślił, że jest to wspólne zobowiązanie współczesnych a także przyszłych pokoleń.

- Wieczna pamięć Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, Chwała Bohaterom! - zakończył.

W trakcie wydarzenia odbyła się uroczystość medalowa. Minister Syska w imieniu Szefa Urzędu za istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych uhonorował medalem ,,Pro Bono Poloniae’’: nadinsp. Mariusza Krzystyniaka, insp. Pawła Dratwińskiego oraz Panią Henrykę Urbańczyk. Medal ,,Pro Patria’’ za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: insp. Jacek Stelmach, dr Jacek Siebel i Pani Eugenia Głąb.

Uroczystości zakończyły się złożeniem wspólnego wieńca przy Grobie Policjanta Polskiego.

 

Zdjęcia pełnej jakości: https://www.flickr.com/photos/kombatanci/albums

Fot. Olga Woszczek / UdSKiOR

---

Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików z 5 marca, NKWD – radziecki aparat terroru – zamordowało niemal 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej. Wśród ofiar znalazło się 14,5 tysiąca jeńców wojennych, głównie oficerów i policjantów, przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a także 7,3 tysiąca więźniów aresztowanych na terenach wschodniej Polski okupowanych przez Związek Sowiecki. Oficerów z obozu w Kozielsku zamordowano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, a policjantów z Ostaszkowa – w Twerze. Kolejne egzekucje miały miejsce w więzieniach m.in. w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS zdecydowały o eksterminacji tysięcy bezbronnych Polaków, ponieważ nie poddali się sowieckiej propagandzie i pozostali wierni swoim patriotycznym wartościom, gotowi walczyć o wolność Ojczyzny.

 

 

Biuletyn Kombatant

nr 3 (411) marzec 2025

marzec.2025

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

że 20 marca 2025 roku zmarł

 

ŚP

ppłk Janusz Gołuchowski

ps. „Orwicz”

 

urodzony 4 marca 1928 roku w Warszawie.

Więcej…