Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

Ulicami Katowic przeszedł III Katyński Marsz Pamięci Służb Mundurowych Województwa Śląskiego upamiętniający 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W wydarzeniu wziął udział Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Michał Syska.

Marsz współorganizował katowicki Oddział IPN we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji, Szkołą Policji w Katowicach oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem "Rodzina Policyjna 1939 r." z siedzibą w Katowicach.

Uroczystości rozpoczęły się przed Pomnikiem Ofiar Katynia, przed którym złożono wspólny wieniec po czym uczestnicy wyruszyli ulicami Katowic przed Grób Policjanta Polskiego.

W okolicznościowych przemówieniach organizatorzy podziękowali wszystkim obecnym za pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, szczególne podziękowania skierowali do licznie przybyłej młodzieży szkolnej.

Minister Syska w swoim wystąpieniu przypomniał, że pamięć o Zbrodni Katyńskiej przez długie dekady była obiektem politycznej manipulacji, jednak były osoby, które walczyły o prawdę o tym co wydarzyło się 85 lat temu.

- Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja by podziękować tym, którzy przez długie dziesięciolecia dbali o kultywowanie pamięci o Zbrodni Katyńskiej, którzy narażając się na represje walczyli o prawdę o tym co wydarzyło się 85 lat temu – powiedział Michał Syska.

Zastępca Szefa podziękował również organizatorom uroczystości i podkreślił jak ważne jest niesienie sztafety pamięci. Podkreślił, że jest to wspólne zobowiązanie współczesnych a także przyszłych pokoleń.

- Wieczna pamięć Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, Chwała Bohaterom! - zakończył.

W trakcie wydarzenia odbyła się uroczystość medalowa. Minister Syska w imieniu Szefa Urzędu za istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych uhonorował medalem ,,Pro Bono Poloniae’’: nadinsp. Mariusza Krzystyniaka, insp. Pawła Dratwińskiego oraz Panią Henrykę Urbańczyk. Medal ,,Pro Patria’’ za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: insp. Jacek Stelmach, dr Jacek Siebel i Pani Eugenia Głąb.

Uroczystości zakończyły się złożeniem wspólnego wieńca przy Grobie Policjanta Polskiego.

 

Zdjęcia pełnej jakości: https://www.flickr.com/photos/kombatanci/albums

Fot. Olga Woszczek / UdSKiOR

---

Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików z 5 marca, NKWD – radziecki aparat terroru – zamordowało niemal 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej. Wśród ofiar znalazło się 14,5 tysiąca jeńców wojennych, głównie oficerów i policjantów, przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a także 7,3 tysiąca więźniów aresztowanych na terenach wschodniej Polski okupowanych przez Związek Sowiecki. Oficerów z obozu w Kozielsku zamordowano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, a policjantów z Ostaszkowa – w Twerze. Kolejne egzekucje miały miejsce w więzieniach m.in. w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS zdecydowały o eksterminacji tysięcy bezbronnych Polaków, ponieważ nie poddali się sowieckiej propagandzie i pozostali wierni swoim patriotycznym wartościom, gotowi walczyć o wolność Ojczyzny.

 

 

Biuletyn Kombatant

nr 3 (411) marzec 2025

marzec.2025

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

że 20 marca 2025 roku zmarł

 

ŚP

ppłk Janusz Gołuchowski

ps. „Orwicz”

 

urodzony 4 marca 1928 roku w Warszawie.

Więcej…