40 lat temu powstał Ruch Wolność i Pokój – niezależne ugrupowanie społeczno-polityczne, działające w opozycji wobec władz komunistycznych.
Choć Ruch WiP był zróżnicowany pod względem ideowym, to jego działaczy – głównie studentów i przedstawicieli środowisk młodzieżowych – łączyły postulaty pacyfizmu, obrony praw człowieka, poszerzania swobód obywatelskich i ekologii. Ruch przeprowadził liczne akcje propagandowe i protestacyjne w wielu polskich miastach.
Dziś na konferencji „Ruch Wolność i Pokój w środowiskach robotniczych” w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa spotkali się dawni działacze opozycji antykomunistycznej, aby omówić genezę powstania Ruchu, jego działalność i znaczenie, jakie odegrał na scenie opozycyjnej.
Konferencję otworzyli organizatorzy wydarzenia: Mariusz Ambroziak – założyciel i Wiceprezes Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, Jacek Juzwa – Prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz Lech Parell – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w przeszłości działający w Ruchu Wolność i Pokój. Wykład wprowadzający wygłosił prof. Jacek Czaputowicz (jeden z założycieli Ruchu). Następnie odbyły się panele dyskusyjne, prowadzone przez Jerzego Karwelisa.
W pierwszym panelu, dotyczącym zaangażowania środowisk robotniczych w ramach Ruchu Wolność i Pokój, udział wzięli działacze Ruchu: Mariusz Ambroziak (Ursus), Małgorzata Tarasiewicz (Gdańsk), dr Dariusz Zalewski (Bełchatów).
Kolejny panel poświęcony był postrzeganie Ruchu WiP oraz współpracy z innymi organizacjami opozycji antykomunistycznej. Głos zabrali w nim Andrzej Anusz (Niezależne Zrzeszenie Studentów), Zbigniew Bujak (Solidarność), Anna Smółka (autorka książki o Ruchu WiP) oraz Lech Parell (Szef Urzędu, Ruch WiP w Gdańsku)