W Warszawie odbyło się wspólne posiedzenie Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i przewodniczących wojewódzkich rad konsultacyjnych z całej Polski. Było to pierwsze tego rodzaju spotkanie, na którym mogli się spotkać przedstawiciele środowisk z całego Kraju. W posiedzeniu wziął udział Szef UdSKiOR Lech Parell oraz zastępca Szefa UdSKiOR Michał Syska.
Celem spotkania było zapoznanie wszystkich zainteresowanych postulowanym zmianom w ustawie ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz podkreślenie przejrzystości procesu dochodzenia do konkretnych zapisów. W jego trakcie zaprezentowano szczegółowo i omówiono blisko czterdzieści postulatów zgłaszanych w trakcie spotkań z Szefem UdSKiOR.
W ożywionej dyskusji największe emocje budziła kwestia zmiany zasad ustalania istnienia przesłanki negatywnej potwierdzania statusu działacza opozycji tj. faktu współpracy z SB.
Uczestnicy wskazywali wiele przykładów zasłużonych dla Polski osób, które np. podpisały zobowiązanie do współpracy z służbami PRL, ale tej współpracy nie podjęły i ujawniły ten fakt. Z drugiej strony argumentowano, iż ze względu na niezachowanie się większości akt SB (z powodu ich celowego zniszczenia), system potwierdzania statusu DOA nie powinien być w żadnym stopniu rozszczelniony. Groziłoby to bowiem uznaniem za działaczy antykomunistycznych niektórych tajnych informatorów SB.
Wśród postulatów, które nie wzbudziły kontrowersji środowiska DOA znalazły się, m.in.:
- Wyraźne przesądzenie w ustawie, że status działacza opozycji mogą uzyskać również osoby, które w momencie prowadzenia działalności niepodległościowej, zagrożonej represjami wskazanymi w ustawie, nie miały ukończonych 17 lat.
- Ustanowienie emblematu do umieszczenia na grobie działacza opozycji antykomunistycznej przez członków rodziny.
- Wprowadzenie do aplikacji mObywatel legitymacji działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych.
- Przyznanie działaczom opozycji z tzw. starego portfela, którzy osiągnęli wiek emerytalny, ale nie mają prawa do renty lub emerytury, prawa do tzw. świadczenia wyrównawczego.
Członkowie wojewódzkich Rad Konsultacyjnych oraz ogólnopolskiej Rady Konsultacyjnej wyrazili chęć wspólnego działania także w innych sprawach w przyszłości.