Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

12 lutego br. na Cmentarzu Wojennym - Bukowina w Wałczu na którym spoczywa 4390 polskich żołnierzy odbyła się uroczystość z okazji 80. rocznicy przełamania Wału Pomorskiego. W wydarzeniu wziął udział Zastępca Szefa UdSKiOR minister Michał Syska.

Urząd do Spraw Kombatantów współorganizował przybycie z Warszawy Przedstawicieli Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

W upamiętnieniu uczestniczyli m. in: przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na czele z Prezesem Panem płk. Czesławem Lewandowskim, przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Wałczu, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych z podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Panem Stanisławem Wziątkiem, Wicewojewoda Zachodniopomorski Pan Dawid Krystek, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Olgierd Geblewicz oraz licznie przybyli mieszkańcy Wałcza.

W trakcie uroczystości Zastępca Szefa UdSKiOR Michał Syska, podkreślił, że udział w uroczystości jest wyrazem hołdu żołnierzom Wojska Polskiego, zdobywcom Wału Pomorskiego, ale również żołnierzom I Armii Polskiej, którzy rozpoczęli swój szlak od Lenino.


- Ich życiorysy doskonale odzwierciedlają, trudną, skomplikowaną, często tragiczną historię naszego kraju. W szeregach I Armii Wojska Polskiego byli Sybiracy, dla których mundur Wojska Polskiego był przepustką, drogą ucieczki z nieludzkiej ziemi. W mundurach Wojska Polskiego o Kołobrzeg, o Berlin walczyli Powstańcy Warszawscy, żołnierze Armii Krajowej, a także ochotnicy i poborowi, którzy wstąpili do Wojska Polskiego na wyzwalanych terenach Rzeczpospolitej. Na tym szlaku bojowym I Armia Wojska Polskiego straciła ponad 66 000 żołnierzy. Ich życiorysy doskonale odzwierciedlają, trudną, skomplikowaną, często tragiczną historię naszego kraju - podkreślił minister Syska.

Zauważył także, że coraz mniej świadków tamtych wydarzeń jest wśród nas i to na nas spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci o Nich i przekazywania jej kolejnym pokoleniom.

Michał Syska złożył również podziękowania burmistrzowi oraz przedstawicielom zachodniopomorskich powiatów i gmin.

- Korzystając z tej okazji chciałem złożyć serdeczne podziękowania na ręce Pana Burmistrza, oraz samorządowców województwa zachodniopomorskiego za to, że pamięć o czynie zbrojnym I Armii Wojska Polskiego jest podtrzymywana - dodał Zastępca Szefa UdSKiOR.


Na zakończenie swojego wystąpienia minister podkreślił co niesie za sobą osiemdziesiąta rocznica tego wydarzenia.


- Osiemdziesiąta rocznica powinna nie tylko skłaniać nas do podtrzymywania pamięci, ale także wyciągania wniosków z historii. W wielu miejscach naszego kraju, w miejscach pamięci o walkach o Niepodległość, o walkach podczas II Wojny Światowej znajdują się takie dwa hasła wyryte często w kamieniu, które moim zdaniem zwłaszcza dzisiaj w tym kontekście politycznym, globalnym są niezwykle ważne. ,,Nigdy więcej faszyzmu, nigdy więcej wojny’’- zakończył minister.


Głos zabrali również m. in.: Burmistrz Wałcza Pan Maciej Żebrowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pan Stanisław Wziątek oraz Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Pan Pułkownik Czesław Lewandowski.


W trakcie obchodów minister Syska w imieniu Szefa UdSKiOR uhonorował medalem "Pro Patria" Pana Janusza Zwolińskiego. Odznaczenie przyznano w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny.
Płk Czesław Lewandowski uhonorował ministra Michała Syskę medalem ,,Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych’’.


Po wspólnej modlitwie ekumenicznej odczytano Apel Pamięci po którym grupa rekonstrukcyjna oddała salwę honorową.
Uroczystości zwieńczyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem.


---
W styczniu 1945 roku Armia Czerwona, wspólnie z oddziałami 1. Armii Wojska Polskiego, rozpoczęła operację wiślańsko-odrzańską. Jej celem było wyparcie Niemców z zachodniej Polski w dwóch etapach oraz przygotowanie uderzenia na Berlin. Niemcy oparli swoją obronę na szeregu umocnionych linii, w których kluczową rolę odgrywały miasta-twierdze. Jedną z najważniejszych pozycji obronnych stanowił Wał Pomorski. 2 lutego 1945 roku żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego, działający w ramach radzieckiego 1. Frontu Białoruskiego, rozpoczęli szturm głównej linii Wału Pomorskiego. Kluczowe umocnienia w rejonie Wałcza zostały przełamane 6 lutego, lecz walki trwały jeszcze do 10 lutego. Bitwa o Wał Pomorski była największym starciem polskich żołnierzy od czasu kampanii wrześniowej w 1939 roku. Zdobycie Wału Pomorskiego umożliwiło dalszą ofensywę w kierunku północnym, zdobycie Kołobrzegu, a później opanowanie całego Pomorza Zachodniego.

 

Biuletyn Kombatant

nr 1 (409) styczeń 2025

styczen

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

że 8 lutego 2025 roku zmarła

 

ŚP

Profesor Jadwiga Puzynina

 

 

urodzona 29 stycznia 1928 roku w Rożyszczach, woj. wołyńskie.

Więcej…