Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zaprasza do udziału w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej i 83. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Uroczystości w hołdzie Armii Krajowej zainauguruje Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji poległych i zmarłych żołnierzy AK. Następnie uczestnicy obchodów udadzą się przed pomnik gen. Stefana Roweckiego ps. Grot, by oddać hołd twórcy i dowódcy AK składając wieńce i wiązanki kwiatów.
Obchody będą kontynuowane przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie podczas głównych uroczystości zaplanowano Apel Pamięci połączony z modlitwą wielowyznaniową i składaniem kwiatów. W trakcie uroczystości przewidziano przemówienia, w tym Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella, który podczas uroczystości będzie reprezentował Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.
Upamiętnienie Armii Krajowej zwieńczy debata naukowa pt. ,,Armia Krajowa - spojrzenie z perspektywy 80 lat'' przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Sali Kolumnowej Sejmu RP.
14 lutego 2025 r., Warszawa
godz. 9:30 – Msza św., Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15,
godz. 11:15 – Pomnik gen. Stefana Roweckiego ps. Grot, ul. Chopina
godz. 12:00 – Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, ul. Matejki
godz. 14:30 – Sala Kolumnowa Sejmu RP
---
Projekt ustawy ustanawiającej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej został zgłoszony przez posłów Koalicji Obywatelskiej w porozumieniu z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Święto obchodzone będzie 14 lutego, w rocznicę powołania w 1942 roku przez gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza, Armii Krajowej jako kontynuatorki Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej. Zarówno w Sejmie jak i w Senacie ustawę przyjęto przez aklamację. Podpis pod ustawą złożył także Prezydent.