Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
11. Wrzesień 2023 - 17. Wrzesień 2023
Poniedziałek
11. Wrzesień
  • Kartka z kalendarza

    1883 – w przededniu 200. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej w Krakowie otwarto w Sukiennicach Muzeum Narodowe.

    1932 – w katastrofie lotniczej na Śląsku Cieszyńskim zginęli wybitni polscy piloci Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. 

Wtorek
12. Wrzesień
  • Kartka z kalendarza

    1683 – wojska koalicji antymuzułmańskiej dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego rozbiły pod Wiedniem armię turecką Kara Mustafy. Do zwycięstwa połączonych sił polsko-niemiecko-austriackich przyczyniła się głównie zwycięska szarża polskiej husarii. Bitwa pod Wiedniem obroniła Europę przez zalewem islamu i obok Bitwy Warszawskiej 1920 r. uważana jest za jedną z najważniejszych w dziejach świata.

    1917 – powołanie w Warszawie Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego w składzie: kard. Aleksander Kakowski, Książe Zdzisław Lubomirski, hrabia Józef Ostrowski.

    1920 – wojska polskie wyparły bolszewików z Kowla i Kobrynia.

    1939 – rozpoczęły się walki w obronie Lwowa. W Abbeville we Francji sztaby wojskowe Francji i Wielkiej Brytanii ustaliły, że nie podejmą działań zbrojnych w stosunku do Niemiec, co stanowić miało wypełnienie zobowiązań sojuszniczych wobec Polski. O decyzji tej nie poinformowano władz Polski.

    1942 – utworzono Armię Polską na Wschodzie, na której czele stanął gen. Władysław Anders. 

Środa
13. Wrzesień
  • Kartka z kalendarza

    1914 – oddziały 1 Pułku Legionów Polskich zajęły Lisów, Chmielnik i Grabie Wielkie oraz Stopnicę na Kielecczyźnie. Władze austriackie nakazały legionistom założyć na rękawy mundurów opaski w kolorach czarno-żółtych, taką, jaką nosili żołnierze austriackiego pospolitego ruszenia. Józef Piłsudski wspominał: rzecz prosta, nie próbowałem nawet rozdawać tego żołnierzom. Miałbym obawę, aby kolory państwa, opiekującego się nami, nie uległy profanacji.

    1769 – bitwa wojsk Konfederacji Barskiej pod Orzechowem.

Czwartek
14. Wrzesień
  • Kartka z kalendarza

    1812 – wojska polskie i francuskie, dowodzone przez Cesarza Napoleona I, zajęły Moskwę.

    1940 – polskie dywizjony bombowe 301 i 303 zbombardowały niemiecką flotę inwazyjną w Boulogne. 

Piątek
15. Wrzesień
  • Kartka z kalendarza

    1914  1. Pułk Piechoty Legionów wziął udział w trwających do 24 września 1914 r. walkach przeciwko korpusowi kawalerii rosyjskiej gen. Aleksandra Nowikowa na linii Nowy Korczyn–Opatowiec na lewym brzegu Wisły, nazwanych później „chrztem bojowym Legionów”. Oddziałami dowodził osobiście Józef Piłsudski, który opisał swe doświadczenia w pracy Moje pierwsze boje. 

    1939 – najintensywniejsze w kampanii wrześniowej bombardowanie Warszawy przez lotnictwo niemieckie. 

Sobota
16. Wrzesień
  • Kartka z kalendarza

    1918 – Komitet Narodowy Polski w Paryżu mianował gen. Józefa Hallera na funkcję Armii Polskiej we Francji.

    1939 – Armia „Małopolska” wyruszyła spod Przemyśla w kierunku Lwowa. Pod Jaworowem wojska polskie rozbiły pułk SS „Germania”.

Niedziela
17. Wrzesień
  • Kartka z kalendarza

    1915 – I Brygada Legionów Polskich została przeniesiona na front wołyński, gdzie walczyła ponad rok.

    1939 – agresja sowiecka na Polskę, która uniemożliwiła ostatecznie polską obronę w decydującej fazie wojny. W nocy z 17 na 18 września władze Polski przekroczyły granicę z Rumunią, aby kierować dalszą walką z najeźdźcami z terenu Francji. Działając wbrew wcześniejszym zobowiązaniom, władze rumuńskie internowały Prezydenta RP, rząd i naczelne dowództwo WP, uniemożliwiając im jakąkolwiek działalność.

    1993 – w 54. rocznicę agresji sowieckiej, opuściły Polskę ostatnie oddziały Armii Czerwonej, stacjonujące tu od II wojny światowej. 




nr 10 (406) październik 2024

102024