W czwartek, 26 maja br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych po ekshumacji szczątków doczesnych śp. ppłk Aleksandry Zagórskiej.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się od Mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godz. 10:00. Następnie uczestnicy udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie będzie miał miejsce powtórny pochówek szczątków w kwaterze żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920.

 

W trakcie uroczystości minister J.J. Kasprzyk wygłosi przemówienie okolicznościowe.

 

26 maja 2022 r., Warszawa

godz. 10:00 – Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15

godz. 12:00 – Cmentarz Wojskowy na Powązkach, ul. Powązkowska 43/45

 

Organizatorem uroczystości pogrzebowych są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej.

 

--

Ppłk Aleksandra Zagórska urodziła się 22 czerwca 1882 roku w Lublinie. Dzieciństwo spędziła w Sandomierzu, a dorastała w Zamościu oraz Radomiu. Od 1904 roku studiowała chemię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1905 roku była członkinią Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. W marcu 1908 roku została aresztowana i trafiła na Pawiak.

 

W 1911 roku wstąpiła do Związku Walki Czynnej oraz do Związku Strzeleckiego we Lwowie. Podczas I wojny światowej była organizatorką kobiecej służby wywiadowczej I Brygady Legionów Polskich. Uczestniczyła w wojnie polsko-ukraińskiej. 4 listopada 1918 roku założyła organizację paramilitarną Ochotnicza Legia Kobiet. Aktywna była również w okresie międzywojennym. W 1928 roku organizowała Związek Legionistek Polskich, którego prezesem pozostała aż do wybuchu II wojny światowej. W czasie niemieckiej okupacji brała udział w konspiracji piłsudczykowskiego Konwentu Organizacji Niepodległościowej.

 

Po wojnie zamieszkała w Zakopanem. Zmarła 14 kwietnia 1965 roku.

 

25 maja br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w uroczystościach upamiętniających rotmistrza Witolda Pileckiego, które zorganizowane zostaną w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na stołecznym Mokotowie. To właśnie na terenie byłego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 74 lata temu z wyroku komunistycznego sądu zamordowany został legendarny żołnierz antykomunistycznego podziemia - Witold Pilecki.

 

O godz. 19:30 dyrekcja Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaplanowała spotkanie, podczas którego osobom wspierającym w minionych latach działalność muzeum wręczy pamiątkowe statuetki. Szczególnym wyróżnieniem uhonorowany zostanie m.in. szef UdSKiOR Jan J. Kasprzyk.

 

Po zakończeniu ceremonii odbędzie się widowisko muzyczno-literackie “W hołdzie Rotmistrzowi” oparte na fragmentach rozważań mistycznego dzieła “O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempisa.

 

O godz. 21:30, tj. w godzinę śmierci rotmistrza Pileckiego uczestnicy oddadzą mu hołd, składając w milczeniu kwiaty pod Ścianą śmierci.

 

25 maja 2022 r., Warszawa

godz. 19:30 – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37.