W związku z przypadającą 79. rocznicą walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 r. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Prezydent Miasta Kołobrzeg oraz Starosta Kołobrzeski zapraszają w niedzielę, 17 marca br., do udziału w uroczystości, która odbędzie się pod Pomnikiem Chwały na miejscowym Cmentarzu Wojennym. Podczas tegorocznych obchodów okolicznościowe przemówienie wygłosi szef UdSKiOR Lech Parell oraz Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.

Po Apelu Pamięci i salwie honorowej upamiętnienie zakończy złożenie wieńców pod Pomnikiem Chwały oraz zapalenie zniczy na grobach żołnierzy, którzy spoczywają na kołobrzeskim Cmentarzu Wojennym.

 

 

17 marca 2024 r., Kołobrzeg


godz. 16:00 – Cmentarz Wojenny, ul. św. Wojciecha 7

 

 

---

Walki o silnie ufortyfikowany przez wojska niemieckie Kołobrzeg toczone od 8 marca 1945 r. głównie siłami 1. Armii Wojska Polskiego uchodzą za największą bitwę Wojsk Polskich od czasów kampanii w 1939 r., kiedy armie „Poznań” i „Pomorze” toczyły długotrwałe walki nad Bzurą. Bój o twierdzę kołobrzeską jest też uznawany za drugą po Powstaniu Warszawskim największą bitwę miejską z udziałem oręża polskiego. W trakcie walk poległo lub zmarło w wyniku odniesionych ran ok. 1440 polskich żołnierzy, którzy wywodzili się głównie z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, a bitwę o Kołobrzeg traktowali jako symboliczny rozrachunek za niemiecką napaść na Polskę i lata doznanych krzywd i zniszczeń. Wielką symboliczną rangę miały również zaślubiny Polski z morzem, które stały się powtórzeniem gestu generała Hallera znad Zatoki Puckiej z 1920 roku. Tekst zaślubin wypowiedział kresowianin, kapral Franciszek Niewidziajło.

nr 1 (397) 2024 styczeń

 

2024 stycze