Rada do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych jest organem opiniodawczo-doradczym w sprawach dotyczących działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych, działającym przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Członków Rady powołuje i odwołuje imiennie Szef Urzędu spośród osób o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, zapewniając udział w niej różnych środowisk dawnej opozycji. Jej członkowie powoływani są na czas określony wykonywaniem funkcji przez Szefa Urzędu.

 

W skład Rady wchodzi od 15 do 20 członków, którzy pełnią swoje funkcje społecznie. Członkowie Rady spośród swego grona wybierają przewodniczącego, 3 zastępców oraz sekretarza. Wybory odbywają się w trybie tajnym, chyba że członkowie Rady jednogłośnie zaakceptują jawny tryb wyborów.

 

Do zadań Rady należy opiniowanie podejmowanych przez Urząd inicjatyw legislacyjnych, a także zgłaszanie wniosków w sprawach istotnych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Rada może występować z apelami i postulatami do władz państwowych oraz samorządowych.

 

Rada wyraża swoje stanowisko w formie uchwał podejmowanych zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego obrad. Posiedzenia Rady zwoływane są w miarę potrzeby. Uczestniczy w nich Szef Urzędu lub osoba przez niego wyznaczona.

 

---

 W trakcie obrad Rady 2.10.2024 r. wyłoniono Prezydium Rady, składające się z przewodniczącego, trzech zastępców, a także sekretarza Rady.

 

Obecnych na posiedzeniu było 17 członków Rady. Przy wyborze przewodniczącego zgłoszono kandydatury dwóch osób. Byli to Grzegorz Boguta i Mirosław Rybicki.
W pierwszym, tajnym głosowaniu oddano 16 ważnych głosów, a obaj kandydaci uzyskali tyle samo głosów, czyli po 8.
W związku z tym przeprowadzono drugie głosowanie, również tajne. Oddano w nim 15 ważnych głosów: Grzegorz Boguta zdobył 7 głosów, a Mirosław Rybicki 8 głosów.

 

Następnie, również w trybie tajnym, odbyły się wybory trzech wiceprzewodniczących Rady. Członkowie Rady zgłosili 6 kandydatur: Grzegorza Bogutę, Edwarda Nowaka, Jana Wyrowińskiego, Grażynę Juzwę, Małgorzatę Gorczewską i Witolda Janowicza.
Wszyscy zgłoszeni wyrazili swoją zgodę na kandydowanie. Oddano 17 ważnych głosów. Wiceprzewodniczącymi Rady zostali: Grzegorz Boguta (zdobył 16 głosów), Edward Nowak (zdobył 9 głosów) oraz Jan Wyrowiński (zdobył 9 głosów).

 

Następnie odbyły się wybory Sekretarza Rady. Do tej funkcji zgłoszono jedną kandydaturę - Lubomira Fajfera. W tej sytuacji przeprowadzono wybór w sposób jawny. Lubomir Fajfer uzyskał w nim 17 głosów.

 

Nowy przewodniczący, Mirosław Rybicki podziękował wszystkim członkom za wybór i zaufanie. Przywołując swój życiorys zapewnił również, że kierując pracami Rady będzie kierował się zasadami apolityczności. Wyraził również nadzieję na dobrą współpracę z pozostałymi członkami Rady podkreślając, że z większością jej członków dobrze współpracował już w latach walki z komuną.

 

Skład Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych

 

Rybicki

PRZEWODNICZĄCY RADY

 

Mirosław Rybicki - był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a także współzałożycielem Ruchu Młodej Polski. Uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W kolejnych latach zajmował się drukiem i kolportażem solidarnościowych wydawnictw Regionu Gdańskiego.

 

 

2024.03.12

ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO RADY

 

Grzegorz Boguta - współpracownik Komitetu Obrony Robotników i współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA, wydającej pisma drugiego obiegu. Internowany w czasie stanu wojennego, po zwolnieniu kontynuował niezależną działalność wydawniczą. Brał udział w obradach „okrągłego stołu” i był członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Archiwum Solidarności.

 

9 Edward Nowak

ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO RADY

 

Edward E. Nowak - działacz „Solidarności” w krakowskiej Hucie im. Lenina, uczestnik strajków, skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności w 1982 roku oraz na 3 miesiące w 1985 roku. Współtworzył Towarzystwo Pomocy Więzionym i Inicjatywę Obywatelską w Obronie Praw Człowieka Przeciw Przemocy. Wybrany posłem na sejm kontraktowy, później pełnił funkcje podsekretarza stanu w resortach gospodarczych. Jest prezesem Stowarzyszenia „Sieć Solidarności” w Krakowie.

 

11 Wyrowiński

ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO RADY

 

Jan Wyrowiński - działacz toruńskiej „Solidarności” i redaktor regionalnej prasy niezależnej, internowany w stanie wojennym. Po wyjściu na wolność organizował struktury Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. W III Rzeczypospolitej poseł na Sejm i senator. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 
4 Lubomir Fajfer

SEKRETARZ RADY

 

Lubomir Fajfer - był działaczem Ruchu Młodzieży Niezależnej na terenie Gorzowa Wielkopolskiego. Kolportował podziemną prasę i literaturę. Brał udział w tzw. „kołach samokształceniowych” oraz uczestniczył w antyreżimowych happeningach i demonstracjach.

 

2 Stanislaw Brzezniak

Stanisław Brzeźniak - był uczestnikiem Niezależnego Ruchu Związkowego oraz członkiem NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych „Oświęcim” i Kopalni Węgla Kamiennego „Brzeszcze”. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku górników. Następnie aktywnie wspierał działania „Solidarności Walczącej” oraz Konfederacji Polski Niepodległej na Śląsku.

 

 

 

3 Krzysztof Czuma

Krzysztof Czuma - kontynuując tradycje rodzinne, jako bardzo młody człowiek zaangażował się w działalność niepodległościową. Przemycał bibułę dla Kościoła na Słowacji. Redagował "Ucznia Polskiego" - niezależne pismo młodzieży szkolnej związane z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Kolportował drugoobiegowe publikacje. Wydawał i redagował podziemne pismo "Nurt" współpracujące z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów.

 


 

 
Pani Małgorzata Gorczewska Małgorzata Gorczewska - współzałożycielka gdańskiego Ruchu Wolność i Pokój, za co była wielokrotnie zatrzymywana i karana grzywnami przez władze komunistyczne. W 1988 roku uczestniczyła w majowych i sierpniowych strajkach, organizowała pomoc dla protestujących. w Kościele Św. Brygidy w Gdańsku. W 1990 roku była jedną z inicjatorek powołania Stowarzyszenia Amnesty International w Gdańsku.  

5 Witold Janowicz

Witold Janowicz - już w wieku szesnastu lat, ucząc się w Technikum, rozpoczął działalność opozycyjną. W stanie wojennym rozpowszechniał ulotki „Solidarności” oraz Konfederacji Polski Niepodległej na terenie Gliwic. Za swoją działalność opozycyjną był aresztowany i sądzony. Kontynuując działalność opozycyjną zajmował się kolportażem prasy podziemnej i angażował się w akcje ulotkowe, które przerywały zatrzymania i przesłuchania.

 

 
Bez tytuu Grażyna Juzwa - w latach 1982-1989 współpracowała z Grupami Oporu „Solidarni”, Komitetem Porozumienia Międzyzakładowego „Solidarność” oraz Mazowiecką Konfederacją „Solidarność”. Zajmowała się przekazywaniem korespondencji pomiędzy tymi organizacjami oraz organizowaniem lokali i spotkań konspiracyjnych. Urządzała również pokazy kina domowego i spektakle teatrów podziemnych.  

Stanisaw Kowalski 2

†2 XI 2024

 Śp. Stanisław Kowalski - brał czynny udział w strajku w Radomiu w 1976 roku. Zatrzymany na demonstracji oraz skazany, przez pół roku przebywał w areszcie. Był wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.

 

7 Krzysztof Król

 

Krzysztof Król - polityk, dziennikarz oraz działacz opozycji demokratycznej w PRL-u, związany głównie z Konfederacją Polski Niepodległej. Był posłem dwóch sejmowych kadencji i doradcą społecznym Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

 

8 Robert Kubicz

 

Robert Kubicz - działał w opozycyjnych młodzieżówkach. Był jednym ze współtwórców Federacji Młodzieży Walczącej w Krakowie. Uczestniczył w manifestacjach, akcjach ulotkowych i kolportażu prasy podziemnej. Angażował się także we współpracę pomiędzy FMW a podziemną „Solidarnością” w Nowej Hucie. Był również członkiem Ruchu „Wolność i Pokój”.

 

 

Iwona Olejniczak

Iwona Olejniczak - działała w „Solidarności” w Zakładach Transformatorów Radiowych w Skierniewicach i Komitecie Obrony Więzionych za Przekonania, była internowana w stanie wojennym, a później inwigilowana i pozbawiana pracy.

 

 11 Ryszard Ostrowski

Ryszard Ostrowski - jako pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina brał czynny udział w wystąpieniach w grudniu 1970 roku. Po aresztowaniu został pobity przez milicjantów. Dekadę później włączył się w działania „Solidarności”.

 

Stopa

Jerzy Stopa - działacz „Solidarności” w PKP Lokomotywownia w Skarżysku-Kamiennej. Internowany, po zwolnieniu zajmował się kolportowaniem nielegalnych wydawnictw. Obecnie pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego.

 

 
Szot01 Alicja Szot - działaczka „Solidarności” w Zakładach Metalurgicznych URSUS, aresztowana po strajku 14 grudnia1981 roku, przetrzymywana warszawskich zakładach karnych. Po opuszczeniu aresztu, zwolniona z pracy, zaangażowała się w podziemną działalność wydawczynią, którą prowadziła przez całe lata osiemdziesiąte minionego wieku.  

 14 Janusz Tołłoczko

Janusz Tołłoczko - działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego i był redaktorem w agencji prasowej Krajowej Komisji Porozumiewawczej „Solidarności”. W czasie stanu wojennego był internowany.

 

Maria WANKE JERIE

 

Maria Wanke-Jerie - od września 1980 roku zaangażowana w „Solidarność”, podczas stanu wojennego współpracowała z Regionalnym Komitetem Strajkowym NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk, gdzie zajmowała się kolportażem podziemnego pisma „Z dnia na dzień” i innych wydawnictw podziemnych. Była również współorganizatorką spotkania Józefa Piniora i Piotra Bednarza z biskupem Adamem Dyczkowskim w listopadzie 1982 roku, a cztery miesiące później sama zorganizowała kolejne spotkanie Józefa Piniora z bp. Dyczkowskim.

 

 

 ---

Członkowie Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych w latach 2018 (marzec) – 2024 (luty)

Andrzej Anusz

Wojciech Borowik †22 XII 2020

Adam Borowski

Kazimierz Drzazga

Zbigniew Fijak

Joanna Frankiewicz

Michał Janiszewski

Andrzej Kołodziej

Stanisław Kowalski

Ryszard Majdzik

Henryk Marczak

Kornel Morawiecki †30 IX 2019

Iwona Olejniczak

Antoni Piekałkiewicz

Zofia Romaszewska

Andrzej Rozpłochowski †20 XII 2021

Andrzej Słowik

Andrzej Sobieraj

Jerzy Stopa

Jan Wyrowiński

Jerzy Zacharow

Małgorzata Zwiercan

nr 10 (406) październik 2024

102024