Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
01. Kwiecień 2024 - 07. Kwiecień 2024
Poniedziałek
01. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1656 – śluby Jana Kazimierza w Katedrze Lwowskiej. W intencji odwrócenia losów wojny polsko-szwedzkiej król ustanowił Najświętszą Maryję Pannę Królową Korony Polskiej oraz zapowiedział poprawę losów polskich włościan. Ponieważ nadzwyczajnymi dobrodziejstwami Twymi zniewolony pałam wraz z narodem moim, nowym a żarliwym pragnieniem poświecenia się Twej służbie, przyrzekam przeto, tak moim, jak senatorów i ludów moich imieniem, Tobie i Twojemu Synowi, Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi, że po wszystkich ziemiach Królestwa mojego cześć i nabożeństwo ku Tobie rozszerzać będę – mówił król.

Wtorek
02. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1939 – w Warszawie zmarł tragicznie płk Walery Sławek (ur. 2 listopada 1879 r.), najbliższy współpracownik Józefa Piłsudskiego, jeden z najwybitniejszych polityków II RP, trzykrotny premier, marszałek Sejmu, twórca Konstytucji Kwietniowej, pochowany został na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

    2005 – w Watykanie zmarł Ojciec św. Jan Paweł II (Karol Wojtyła, ur. 18 maja 1920 r.), kanonizowany 27 kwietnia 2014 r. przez papieża Franciszka.

    2008 – w Krakowie zmarł dominikanin ojciec gen. bryg. Adam Studziński (ur. 2 czerwca 1911 r.), bohater bitwy o Monte Cassino, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, historyk sztuki, kapelan środowisk niepodległościowych, od 1981 r. kapelan Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Środa
03. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1849 – w Paryżu zmarł Juliusz Słowacki (ur. 4 września 1809 r.), wieszcz narodowy, jeden z najwybitniejszych polskich poetów i dramaturgów epoki romantyzmu, ulubiony poeta Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Jego prochy sprowadzone zostały w 1927 r. na Wawel.

    1945 – powołano do życia Konspiracyjne Wojsko Polskie pod dowództwem kpt. Antoniego Sojczyńskiego ps. „Warszyc”. KWP organizowało zbrojny opór przeciwko komunistom na obszarach województwa łódzkiego, śląskiego, poznańskiego i kieleckiego. 

Czwartek
04. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1794 – zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad Rosjanami w bitwie pod Racławicami. W bitwie wsławili się m.in. kosynierzy, a do narodowej legendy przeszedł chłop spod Racławic Bartosz Głowacki, który czapką zgasił płonący lont rosyjskiej armaty.

    1911 – we Lwowie odbyła się wspólna konferencja działaczy Związku Walki Czynnej i Armii Polskiej.  Obrady poświęcone były koordynacji działań w zakresie szkolenia militarnego, powołano m.in. wspólne komisje: regulaminową i wyszkoleniową. Do pełnej współpracy jednak nie doszło, gdyż działacze Armii Polskiej zarzucali członkom ZWC zbyt silny związek z ruchem socjalistycznym.

    1949 – w komunistycznym więzieniu we Wronkach został zamordowany ppłk dr Wacław Lipiński (ur. 28 września 1896 r.), wybitny historyk, legionista i żołnierz POW, sekretarz generalny i dyrektor Instytutu Józefa Piłsudskiego, szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy w 1939 r., współtwórca Konwentu Organizacji Niepodległościowych oraz od 1946 r. Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Polski Podziemnej.

Piątek
05. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1770 – konfederacki barscy stoczyli bitwy z wojskami rosyjskimi pod Jedliczem i Siepietnicą.

    1883 – polscy profesorowie, naukowcy Uniwersytetu  Jagiellońskiego, Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski jako pierwsi na świecie dokonali skroplenia tlenu z powietrza.

    1944 – oddziały niemieckie dokonały mordu na blisko 50 bezbronnych mieszkańcach Makowa Podhalańskiego. 

Sobota
06. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1945 – oddział podziemia antykomunistycznego dowodzony przez por. Teodora Śmiałowskiego ps. „Szumny” rozbił grupę operacyjną NKWD i UB w Drohiczynie.

    1985  „Nieznani sprawcy” napadli i brutalnie pobili kapelana podziemnej „Solidarności” ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Duchowny został napadnięty ponownie 4 grudnia 1985 r. 

Niedziela
07. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1914 – w Galicji ukazał się pierwszy numer pisma „Strzelec” organu Związku Strzeleckiego, pod redakcją Mariana Kukiela. Do wybuchu I wojny światowej ukazały się cztery numery pisma, w których znalazły się m.in. artykuły Józefa Piłsudskiego, wnikliwie analizujące wojny bałkańskie. Na łamach pisma Piłsudski zamieścił m.in. słowa, które stały się mottem działania dla strzelców: Bić się i zwyciężać można w najtrudniejszych warunkach, wyjść udaje się nieraz z najcięższego położenia, lecz dlatego trzeba namiętnie tego pożądać i jasno patrzeć, choćby w najczarniejszą prawdę, nie upiększając jej żadną fikcją i fantazją. (…) Przygotowania wojenne (…) sprowadzają się do wytworzenia materiału ludzkiego, jakim się dla danej wojny rozporządza, siły moralnej i siły fizycznej. Pierwsza część zadania jest trudniejszą do wypełnienia, lecz zarazem ważniejszą, gdyż pierwiastek duchowy odgrywa na wojnie rolę decydującą i stanowi najistotniejszą podstawę powodzeń wojennych.

    1972 – w Londynie zmarł August Zaleski (ur. 13 września 1883 r.), piłsudczyk, wybitny dyplomata (m.in. minister spraw zagranicznych w latach 1926-32 i 1939-41), Prezydent RP na Uchodźstwie w latach 1947-1972.




nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024