25. Grudzień 2023 - 31. Grudzień 2023
|
Poniedziałek 25. Grudzień
|
-
Kartka z kalendarza
1915 – oddziały legionowe kwaterujące nad Styrem na Wołyniu odwiedził biskup Władysław Bandurski, jeden z czołowych przedstawicieli Kościoła wspierających ruch niepodległościowy. Podczas polowej Mszy św. powiedział m.in.: Jestem dumny, że w tej uroczystej chwili mogę być z wami i razem zanosić modły do Pana Zastępów. W tej chwili na olbrzymim obszarze ziem, gdziekolwiek płoną ogniska jasnego chrystianizmu odprawiana jest Msza pasterska, celebrowana przez biskupów we wspaniałych katedrach, skąpanych w potoku świateł. (…) Mnie przypadł niemały zaszczyt odprawienia Mszy pasterskiej w obozie polskiego żołnierza, który jak ongiś owi biblijni pasterze na czujnych stoi czatach i czeka wieści weselnej o narodzinach Tego, co dźwignął ludy ku słońcu. (…) Do Was, rycerze odradzającej się Polski, do Was coście najwyższą narodu chlubą, pospieszyłem z niewypowiedzianą serca radością, by z Wami święta spędzić, by tu u Was w obozie polowym ducha skrzepić i swoim z powrotem nowinę zawieść, że nieugięcie stoicie na placówkach kresowych i krwią ofiarną zakreślacie granice polskiej posiadłości.
1940 – Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. Józef Gawlina skierował do żołnierzy stacjonującej w Egipcie Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich list pasterski, w którym napisał m.in. Żołnierz polski tuła się i walczy w kraju, w którym Boże Dziecię miało szukać schronienia przed ówczesnym Hitlerem, okrutnym Herodem. (…) Opłatek mokry od łez, czerwieni się krwią męczonego dziś Narodu polskiego, ale właśnie dlatego jest nam ta okruszyna wigilijnego chleba tym droższa i świętsza. (…) Życzę Wam, abyście trwali w łasce i miłości Jezusowej, abyście zawsze i wszędzie strzegli godności i honoru żołnierza polskiego, abyście z niezłomną wiarą w odrodzenie Niepodległości naszej Ojczyzny spełniali wszystkie obowiązki w służbie dla Boga i Narodu, uprzytamniając sobie codziennie, że być Polakiem to żyć górnie i szlachetnie.
|
Wtorek 26. Grudzień
|
-
Kartka z kalendarza
2007 – we Włoszczowej zmarł płk Józef Teliga (ur. 9 września 1914 r.), szef wywiadu Armii Krajowej w Okręgu Radomsko-Kieleckim oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jeden z twórców NSZZ Rolników „Solidarność Wiejska”, w stanie wojennym twórca Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników i współpracownik Solidarności Walczącej, współorganizator i komendant pierwszego powojennego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w 1981 r.
|
Środa 27. Grudzień
|
-
Kartka z kalendarza
1918 – w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie mające na celu wyparcie Niemców z Wielkopolski i przyłączenie tej części kraju do odradzającej się Rzeczypospolitej. Bezpośrednim impulsem do wybuchu walk stał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, którego powitanie przerodziło się w wielotysięczną manifestację patriotyczną mieszkańców Wielkopolski.
1939 – Niemcy dokonali masowej egzekucji ludności cywilnej w Wawrze koło Warszawy.
1947 – ogłoszono wyroki w procesie pokazowym działaczy III Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz działaczy antykomunistycznego podziemia piłsudczykowskiego (Stronnictwa Niezawisłości Narodowej). Na karę śmierci skazano m.in. płk. Wacława Lipińskiego.
|
Czwartek 28. Grudzień
|
-
Kartka z kalendarza
1918 – Powstańcy Wielkopolscy pod dowództwem kpt. Stanisława Taczaka wyzwolili z rąk niemieckich Szamotuły, Wrześnię i Gniezno oraz większą część Poznania.
1962 – w Warszawie zginął w wypadku drogowym Kazimierz Świtalski (ur. 4 marca 1886 r.), jeden z czołowych polityków II RP, współpracownik Józefa Piłsudskiego, legionista I Brygady, w 1929 r. premier RP, w latach 1930-35 marszałek Sejmu, w II wojnie światowej więziony przez Niemców, a w latach 1948-56 przez władze komunistyczne.
|
Piątek 29. Grudzień
|
-
Kartka z kalendarza
1944 – oddział Armii Krajowej pod dowództwem ppłk Franciszka Żaka, ps. „Wir” podjął próbę zamachu bombowego na lubelskie mieszkanie przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta, wyznaczonego przez Józefa Stalina na przywódcę powojennej Polski. Zamach nie doszedł do skutku z powodu aresztowania przez komunistyczną bezpiekę żołnierza, który był odpowiedzialny za dostarczenie ładunków wybuchowych.
1989 – wyłoniony w częściowo wolnych wyborach tzw. Sejm kontraktowy, dokonał zmiany Konstytucji PRL, zmieniając nazwę „Polska Rzeczpospolita Ludowa” na „Rzeczypospolita Polska” oraz przywracając przedwojenne godło RP, tj. orła w koronie.
|
Sobota 30. Grudzień
|
-
Kartka z kalendarza
1938 – w Warszawie zmarł kard. Aleksander Kakowski (ur. 5 lutego 1862 r.), arcybiskup metropolita warszawski od 1913 r., członek Rady Regencyjnej, jeden z czołowych hierarchów kościelnych w II RP.
1963 – bp Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim.
|
Niedziela 31. Grudzień
|
-
Kartka z kalendarza
1920 – w Warszawie rozpoczął się, trwający trzy dni, I Zjazd Walny Związku Harcerstwa Polskiego.
1989 – w orędziu noworocznym do rodaków w kraju i na emigracji Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski powiedział m.in. Patrzymy na pokojową przebudowę życia politycznego w naszym kraju ze zrozumiałym zniecierpliwieniem, bo chcieliśmy, aby cel, dla którego pozostaliśmy i pracowaliśmy poza krajem, został osiągnięty jak najszybciej. (…) Wierzymy, że proces odbudowy życia demokratycznego zakończy się pełnym powodzeniem. (…) Wszystkie ugrupowania opozycyjne do systemu sowieckiego, a specjalnie te, które głoszą hasła pełnej niepodległości, mają nasze poparcie. Mamy jedną wspólną Ojczyznę. Jej dobro, rozwój i szczęście wszystkich obywateli jest naszym celem naczelnym.
|