Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
18. Grudzień 2023 - 24. Grudzień 2023
Poniedziałek
18. Grudzień
  • Kartka z kalendarza

    1830 – obradujący w Warszawie Sejm Królestwa Polskiego uznał Powstanie Listopadowe za narodowe.

    1939 – mord dokonany przez Niemców na ludności cywilnej w Bochni, jako odwet za atak na posterunek policji dokonany przez żołnierzy konspiracyjnej Organizacji Orła Białego.

    1942 – Prezydent RP na Uchodźstwie Władysław Raczkiewicz wystosował apel do papieża Piusa XII z prośbą o potępienie zbrodni dokonywanych przez Niemców na Polakach i Żydach. 

Wtorek
19. Grudzień
  • Kartka z kalendarza

    1914 – w zajętym przez legionistów Nowym Sączu sformowano I Brygadę Legionów Polskich w skład której weszły 1., 5. i 7. Pułk Piechoty oraz Pułk Kawalerii i Pułk Artylerii. Komendę nad Brygadą objął Józef Piłsudski.

    1934 – na Adriatyku w Trieście zwodowano polski transatlantyk M/S „Piłsudski”. 

Środa
20. Grudzień
  • Kartka z kalendarza

    1914 – w Karpatach oddziały 2. i 3. Pułk Piechoty Legionów dowodzone przez Mariana Żegotę-Januszajtisa oraz przez Komendanta Legionów gen. Kazimierza Trzaskę – Durskiego, rozpoczęły trwające do 14 grudnia 1914 r. krwawe boje pod Ökömezö, Csuszką, Fesyves i Jasieniem. Męstwo Polaków docenił osobiście następca tronu arcyksiążę Karol Franciszek Józef, wizytując oddziały 28 grudnia 1914 r. i dekorując legionistów odznaczeniami wojennymi.

    1919 – w Warszawie powstał Polski Związek Piłki Nożnej, będący jedynym reprezentantem polskiej piłki nożnej w kraju i zagranicą. W 1923 r. PZPN został przyjęty do FIFA, a w 1955 r. do UEFA.

    1922 – Zgromadzenie Narodowe wybrało Stanisława Wojciechowskiego na urząd Prezydenta RP.

    1937 – w Rzymie odsłonięto pomnik i aleję Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Czwartek
21. Grudzień
  • Kartka z kalendarza

    1944 – gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” został mianowany przez Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Komendantem Głównym Armii Krajowej. 

    1948 – z połączenia Polskiej Partii Robotniczej i części Polskiej Partii Socjalistycznej, powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - komunistyczna organizacja partyjna, całkowicie podporządkowana władzom sowieckim, ponosząca odpowiedzialność za system rządów totalitarnych w Polsce panujących do 1989 r.. Pierwszym przywódcą PZPR został Bolesław Bierut, jeden z najbardziej zaufanych  współpracowników Józefa Stalina. 

Piątek
22. Grudzień
  • Kartka z kalendarza

    1914 – początek walk I Brygady Legionów Polskich przeciwko doborowej dywizji rosyjskiej pod Łowczówkiem koło Tarnowa.

    1930 – na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu polski samolot PZL P-6 uznany został za najlepszy samolot myśliwski.

    1990 – na Zamku Królewskim w Warszawie, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przekazał insygnia władzy II Rzeczypospolitej wybranemu w pierwszych od wojny wolnych wyborach powszechnych Lechowi Wałęsie. W przemówieniu Ryszard Kaczorowski powiedział m.in.: prawowite władze polskie poza granicami kraju przestały być uznawane przez obce kancelarie dyplomatyczne, były jednak one akredytowane w sercach polskich w Ojczyźnie i na Emigracji. Ten klejnot patriotycznej wierności, dla Tej, która nie zginęła, szczególnym blaskiem świecił w blasku narodowej nocy. Przekazując te insygnia wraz z Chorągwią Rzeczypospolitej, która powiewała niegdyś na tym Zamku, upatruję w nich złoty klucz do lepszej przyszłości naszej, ponad wszystko umiłowanej ziemi rodzinnej. W tym samym dniu przed Zgromadzeniem Narodowym odbyło się zaprzysiężenie Lecha Wałęsy na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.  

Sobota
23. Grudzień
  • Kartka z kalendarza

    1884 – w warszawskim dzienniku „Słowo” ukazał się pierwszy odcinek powieści Henryka Sienkiewicza Potop.

    1887 – początek zesłania Józefa Piłsudskiego w Kireńsku nad Leną na Syberii. Po dwóch latach został przeniesiony do Tunki w Górach Sajańskich.

    2005 – w Warszawie odbyło się zaprzysiężenie na urząd Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego (ur. 18 czerwca 1949 r. w Warszawie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem), prawnika, wykładowcy akademickiego, działacza opozycji niepodległościowej, prezesa Najwyższej Izby Kontroli w latach 1992-95, ministra sprawiedliwości w latach 2000-2001, prezydenta Warszawy. 

Niedziela
24. Grudzień
  • Kartka z kalendarza

    1914 – pierwsza wigilia I Brygady Legionów podczas działań wojennych, spędzona w boju pod Łowczówkiem. Walki w okolicach Łowczówka, Łowczowa i Mieszni Szlacheckiej trwały od 22 do 25 grudnia 1914 r. i przyniosły stronie polskiej wielkie straty - poległo 128 legionistów, a blisko 400 odniosło ciężkie rany. Mimo to legioniści dowodzeni przez Kazimierza Sosnkowskiego utrzymali swój odcinek frontu liczący blisko 20 km., odpierając 16 ataków doborowej dywizji rosyjskiej. Jak wspominali uczestnicy, legioniści w okopach łamali się zamiast białym opłatkiem - czarnym chlebem, a za choinkę musiała wystarczyć gałązka świerku wetknięta w lufę Manlichera. Przejmujący był również fakt śpiewania polskich kolęd przez żołnierzy po obu stronach frontu: z jednej strony czynili to walczący u boku Austrii legioniści, z drugiej wcieleni do armii carskiej mieszkańcy Królestwa Polskiego. Ten dramatyzm sytuacji stał się kanwą jednego z aktów sztuki Zygmunta Nowakowskiego Gałązka rozmarynu. W rozkazie do legionistów Józef Piłsudski pisał: stoczyliście (…) bój najkrwawszy i najcięższy z tych, jakieśmy dotąd mieli. Zyskaliście w nim nową sławę i nowy liść wawrzynu wpletliście do wieńca sławy polskiego żołnierza. (…) Jestem dumny, towarzysze broni, że Wami dowodzę.

    1939 – w noc wigilijną z obozu jenieckiego w Kozielsku zostali wywiezieni i zamordowani przez NKWD polscy kapelani wojskowi.

    1946 – w sowieckim więzieniu na Łubiance w Moskwie został zamordowany gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” (ur. 12 listopada 1898 r.), legionista I Brygady, działacz Związku Strzeleckiego w II RP, współtwórca SZP i ZWZ, więzień NKWD, Szef Sztabu Armii Polskiej w ZSRS, cichociemny, ostatni Komendant Główny Armii Krajowej, podstępnie aresztowany przez Rosjan w marcu 1945 r. i skazany na 10 lata więzienia w Procesie Szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. 




nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024