Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
30. Październik 2023 - 05. Listopad 2023
Poniedziałek
30. Październik
  • Kartka z kalendarza

    1813 – gen. Jan Henryk Dąbrowski został naczelnym wodzem wojsk polskich w Księstwie Warszawskim.

    1904 – we Lwowie odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza, według projektu Antoniego Popiela. Pomnik ukazuje Wieszcza wraz z unoszącym się nad nim skrzydlatym Geniuszem. Pomnik, zwany też Kolumną Mickiewicza, przetrwał w niezmienionym kształcie do czasów współczesnych i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Lwowa.

    1919 – w Poznaniu powołano Aeroklub Polski.

    1935 – płk Walery Sławek rozwiązał Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem.

Wtorek
31. Październik
  • Kartka z kalendarza

    1918 – austriackie dowództwo wojskowe w Krakowie przekazało władzę Polskiej Komisji Likwidacyjnej. Polska Organizacja Wojskowa rozbroiła wojska austriackie i przejęła władzę w także w Cieszynie, Oświęcimiu, Rzeszowie i Tarnowie.

    1926 – w warszawskich Łazienkach odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina, według projektu Wacława Szymanowskiego. 

Środa
01. Listopad
  • Kartka z kalendarza

    1918 – rozpoczęły się, trwające blisko trzy tygodnie, walki polsko-ukraińskie o Lwów i Przemyśl. Wśród obrońców Lwowa bohaterską kartę zapisała ochotnicza młodzież gimnazjalna - „Orlęta Lwowskie” (blisko półtora tysiąca osób), wśród których najmłodszy miał zaledwie 9 lat. Do historii przeszedł m.in. trzynastolatek Antoni Petrykiewicz, który za swoje męstwo został pośmiertnie odznaczony przez Józefa Piłsudskiego Orderem Wojennym Virtuti Militari.

    1933 – przeniesienie warszawskiego portu lotniczego z Pola Mokotowskiego na Okęcie.

Czwartek
02. Listopad
  • Kartka z kalendarza

    1925 – do Warszawy sprowadzono z Cmentarza Obrońców Lwowa prochy Nieznanego Żołnierza i uroczyście złożono je w Grobie Nieznanego Żołnierza usytuowanego w kolumnadzie Pałacu Saskiego w Warszawie.

    1985 – w Olsztynie w wyniku brutalnego pobicia przez patrol milicji zmarł związany z opozycją student Marcin Antonowicz.

Piątek
03. Listopad
  • Kartka z kalendarza

    1771 – konfederaci barscy uprowadzili do niewoli kolaborującego z Rosjanami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Monarsze udało się zbiec, ale wydarzenie to postrzegane jako zbrodnia przeciwko majestatowi króla, nie przysporzyła Konfederacji poparcia w społeczeństwie i na Zachodzie Europy. 

Sobota
04. Listopad
  • Kartka z kalendarza

    1790 – w Warszawie, na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich, założono Cmentarz Powązkowski, jedną z największych nekropolii w Europie (obecnie 43 hektary). Na cmentarzu pochowanych jest ponad milion osób, w tym wielu bohaterów powstań narodowych, działaczy niepodległościowych, ludzi kultury, sztuki, lekarzy, duchownych.

    1794 – wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa zdobyły warszawską Pragę bronioną przez wojska powstańcze przez gen. Józefa Zajączka i gen. Jakuba Jasińskiego. Rosjanie dokonali rzezi ludności cywilnej, mordując blisko 8 tysięcy mieszkańców, nie wyłączając dzieci, kobiety i starców („Rzeź Pragi”). Jak pisał zadowolony Suworow: straszny był przelew krwi(…). Wisła zaczerwieniona unosiła prądem swoim ciała tych, którzy tonęli, szukając w niej ratunku. Na tak straszny widok zadrżała wiarołomna stolica. 

Niedziela
05. Listopad
  • Kartka z kalendarza

    1916 – cesarze Niemiec i Austro-Węgier zapowiedzieli powstanie Królestwa Polskiego na ziemiach dawnego zaboru rosyjskiego (tzw. Akt 5 listopada), z dziedziczną monarchią i konstytucją, pozostającego w łączności z obu sprzymierzonymi mocarstwami. W dokumencie ogłoszonym przez generał-gubernatorów: niemieckiego w Warszawie - Hansa von Beslera i austriackiego w Lublinie – Karla von Kuka, zapowiadano utworzenie armii polskiej, co odpowiadało potrzebom wykorzystania przez państwa centralne zasobów mobilizacyjnych na terenie dawnego zaboru rosyjskiego.

    1922 – w Polsce odbyły się wybory do Sejmu I kadencji. 




nr 10 (406) październik 2024

102024