Ten marsz stał się współcześnie znowu wielką patriotyczną manifestacją – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk 9 sierpnia 2017 r. witając w Jędrzejowie uczestników LIIMarszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, którego jest Honorowym Komendantem. „Kadrówkowicze” wzięli udział w uroczystym apelu na placu przed muzeum im Przypkowskich, gdzie w 1914 r. stacjonował Józef Piłsudski. Komendant marszu Dionizy Krawczyński podziękował za gościnność i serdecznie przyjęcie, z jakim spotykają się piechurzy na całej trasie. Wszędzie na spotkaniach z nami jest tłum ludzi, którzy chcą słuchać opowieści o Legionach, Pierwszej Kompanii Kadrowej i Józefie Piłsudskim. To jest największy sukces tego marszu – powiedział Krawczyński.


Jędrzejów to ważne miejsce na polskim szlaku do niepodległej Rzeczpospolitej – podkreślał p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk To przecież tutaj w 1914 roku Pierwsza Kompania Kadrowa znalazła schronienie, przez Jędrzejów szła, a komendant Józef Piłsudski w gościnnych progach rodziny Przypkowskich wraz ze swoim sztabem mógł tu kwaterować i mógł myśleć o tym, jak przywracać Polsce niepodległość, jak czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania. To ważna miejsce i ważny czas na szlaku „Kadrówki”, bo to w zasadzie półmetek w wędrówce z krakowskich Oleandrów do Kielc. Jędrzejów to także miejsce, w którym wspominamy tych, którzy nie wahali się w latach 80-tych kultywować tradycję piłsudczykowską i niepodległościową, i płacili za to najwyższą cenę. Pamiętajmy, że w roku 1984 cały Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej został aresztowany przez ówczesne władze komunistyczne, a uczestnicy tego marszu skazani byli na wysokie kolegia. Wielu z nich jest tutaj z nami i to też dobre miejsce, aby im podziękować, że nie zabrakło im wtedy wytrwałości, mocy i hartu ducha, tak jak żołnierzom Pierwszej Kompanii Kadrowej, i ten marsz, który w latach 80-tych był marszem nielegalnym stał się współcześnie, znowu, wielką manifestacją patriotyczną młodych, i nieco starszych ludzi, którzy chcą udowadniać każdego roku, że niepodległość jest najwyższym i najwspanialszym prawem. Za to wszystkim uczestnikom Marszu, którzy w latach 80-tych pokonywali tę trasę chcę jeszcze raz bardzo serdecznie i bardzo gorąco podziękować.

 

Szanowni Państwo, dołączając się do słów Pana Komendanta, Dionizego Krawczyńskiego, gorąco dziękuję Władzom powiatu Jędrzejowskiego, miasta i gminy Jędrzejów, za tę gościnę, której od lat mogą doświadczać uczestnicy „Kadrówki”, ale dziękuję również bardzo gorąco kolejnym pokoleniom rodziny Przypkowskich, którzy witają nas serdecznie i pokazują te miejsca, które świadczą o bytności Józefa Piłsudskiego i naszych praojców sprzed 103 lat, którzy wtedy nie wahali się położyć na szali swoje zdrowie i swoje życie, abyśmy byli wolni. Chwała żołnierzom Pierwszej Kompanii Kadrowej, chwała tym, którzy kontynuują ich wielki czyn i marsz ku Niepodległej Rzeczpospolitej  - mówił do uczestników marszu p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.


Po raz kolejny gościmy kustoszów pamięci tych, którzy w 1914 roku uczestniczyli w marszu, który był początkiem końca 123-letniej drogi do wolności. Należą wam się szczególne podziękowania za to, że przez tyle lat wy i wasi poprzednicy nieśliście tę jutrzenkę wolności – powiedział burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

 

Na zakończenie uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu historycznego im. Lucjana Muszyńskiego rozgrywanego we wtorek w Wodzisławiu. Pierwszą nagrodę otrzymał Adam Barnat, natomiast kolejne wyróżnienia uzyskali odpowiednio: Jakub Pacholski oraz Bartosz Łowniczek.

 

Zebrani zwiedzili również muzeum im Przypkowskich gdzie kultywuje się pamięć o Józefie Piłsudskim i jego żołnierzach. Gości oprowadzał Jan Aleksander Przypkowski:

Przechowujemy wszystkie wnętrza, w których był Józef Piłsudski i wszyscy jego współpracownicy, tak aby wyglądały tak jak wtedy, abyście Państwo do tej pory mogli je oglądać. Pan Minister zwrócił uwagę na ten okres, kiedy Marsze Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej odbywały się w mało komfortowych warunkach, bo w latach 80-tych. Ja chciałbym zwrócić jeszcze Państwa uwagę na jeden eksponat, który możemy zobaczyć nie wchodząc do Muzeum, ponieważ jego dzieje są bardzo symboliczne i są odniesieniem do tych Marszów, które Państwo organizują. To ta tablica, którą Feliks Przypkowski ufundował w 1931 roku na urodziny Marszałka Piłsudskiego, tablica wspominająca o tym, że w tym domu był on goszczony w 1915 roku. Kiedy przyszła II wojna światowa i okupacja hitlerowska, Niemcy nakazali usunięcie tej tablicy. Wtedy ówczesny, długoletni później dozorca tego Muzeum, Pan Romuald Korekta zatynkował tę tablicę, osłaniając ją troskliwie papierem i markując powierzchnię ściany tak, żeby wyglądało na to, że została ona zdjęta. W ten sposób przetrwała pod tynkiem przez większość okresu PRL-u i została ona przez mojego ojca odsłonięta powtórnie w 1981 roku w czasie Karnawału „Solidarności”. Jest to, uważam, symbol tego, że idea przetrwa wszystko i że nie da się jej tak łatwo unicestwić. A dziś chciałbym Państwa bardzo serdecznie zaprosić do zwiedzenia naszego Muzeum, przygotowaliśmy specjalną trasę przez dawne mieszkanie Przypkowskich, gdzie nasi pracownicy opowiedzą, co działo się w poszczególnych pomieszczeniach, jak wyglądała wizyta Komendanta Piłsudskiego, jak wyglądało przyjmowanie Legionistów – mówił dyrektor muzeum.

 

Wspólnie z uczestnikami Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Honorowy Komendant Marszu, 10 sierpnia 2017 r. wziął udział w porannej Mszy Świętej odprawionej w  Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Po nabożeństwie uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego przemaszerowali przed siedzibę Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, gdzie podczas uroczystego apelu p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował Medalami „Pro Patria” : Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Marka Godlewskiego, Dariusza Greń, Jerzego Matuszewskiego i Krzysztofa Maziarza. Spotkał się też ze 102-letnim weteranem walk 1939 r. por. Janem Brzezińskim.

 

Na zakończenie apelu złożono kwiaty przy Dębie Niepodległości. W uroczystości wzięli też udział: wicestarosta Powiatu Jędrzejowskiego Janusz Grabek i Przewodnicząca Rady Powiatu Jędrzejowskiego Ewa Kubas-Samociuk.

 

LII Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszył w niedzielę z Krakowa, a zakończy się w sobotę w Kielcach.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad