Na mszy świętejcelebrowanej przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w Katedrze Wawelskiej odprawionej w intencji Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy spotkali się 5 sierpnia 2017 r. uczestnicy LII (37. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. List do uczestników marszu wystosowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odczytał  p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk – Honorowy Komendant Marszu.

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim uczestnikom LII Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Bardzo się cieszę, że środowiska kombatanckie, piłsudczykowskie, strzeleckie i harcerskie kultywują tę piękną tradycję. Składam wyrazy uznania i wdzięczności wszystkim, dzięki którym w pamięci naszego narodu trwa przekazywane z pokolenia na pokolenie żywe wspomnienie o czynie legionowym. Jestem bowiem przekonany, że takie działania przyczyniają się do umocnienia patriotycznego etosu i ducha Polaków. Droga, w którą 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyło zaledwie nieco ponad 150 żołnierzy „Kadrówki”, ostatecznie doprowadziła cały nasz naród do odzyskania niepodległości. W ciągu czterech lat Wielkiej Wojny spełniła się śmiała wizja Komendanta, której realność z początku wielu podawało w wątpliwość. Po 123 latach zaborów suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy, a brygadier Piłsudski został Naczelnikiem Państwa. Doświadczenie tamtych wydarzeń – przełomowych dla historii najnowszej Polski – stanowiło fundament wspólnoty narodowej w okresie międzywojennym. Dla uczczenia i kultywowania pamięci o nich w 10. rocznicę wymarszu zorganizowano pierwszy marsz szlakiem „Kadrówki”. Idea legionowa była podstawą edukacji obywatelskiej następnej generacji, która dowiodła swojego męstwa, ofiarności i miłości Ojczyzny podczas II wojny światowej. Pamięć o zwycięskim czynie niepodległościowym Legionów trwała również przez cały okres zniewolenia komunistycznego, mimo że jej manifestowanie było wówczas zakazane. Jednak kiedy tylko Polacy dzięki pokojowej rewolucji „Solidarności” wywalczyli poszerzenie swobód, zaraz też odrodziła się tradycja Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Od roku 1981 są one kontynuowane nieprzerwanie, prowadząc kolejne roczniki polskiej młodzieży w głąb narodowej historii, a zarazem ku przyszłości – przygotowując do służby Ojczyźnie. Marsze odgrywają znaczącą rolę formacyjną i jednocześnie są dowodem wielkiej siły idei piłsudczykowskiej. Organizowane wysiłkiem społecznym, świadczą o tym, że niepodległe państwo dla młodych Polaków pozostaje niezmiennie jedną z najważniejszych wartości. I za tę wspaniałą pracę wychowawczą chcę dzisiaj Państwu szczególnie podziękować. Wierzę, że jak długo wierność i oddanie Rzeczypospolitej trwać będzie w sercach Polaków, tak długo będą oni iść szlakiem „Kadrówki” – i tym historycznym, maszerując z Krakowa do Kielc, ale co jeszcze istotniejsze – i tym ideowym, całym swoim życiem służąc Ojczyźnie. I tego właśnie życzę dzisiaj Państwu, życzę Polsce i Polakom – napisał w liście do uczestników marszu Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Po nabożeństwie Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Honorowy Komendant Marszu – wspólnie z Komendantem Marszu Dionizym Krawczyńskim w imieniu uczestników „Kadrówki” uhonorowali arcybiskupa Marka Jędraszewskiego repliką szabli oficerskiej. Następnie uczestnicy LII (37. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów wzięli udział w Apelu i złożyli kwiaty na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006-2009.

 

Po uroczystości przemaszerowano z Wawelu na plac o. gen. Studzińskiego, gdzie złożono kwiaty przy Krzyżu Katyńskim.   Wzięli tez udział  we wspólnej lekcji śpiewu piosenek legionowych, jaką zorganizowano na Małym Rynku w Krakowie.  Można było usłyszeć takie utwory jak: „Pierwsza kadrowa”, „O mój rozmarynie” czy „Pieśń o wodzu miłym”. Każdy z uczestników lekcji otrzymał śpiewnik marszowy.

 

Uczestnicy LII (37. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej wzięli udział w wieczornym apelu przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas niego p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył szable ułańskie kultywującym tradycje kawaleryjskie biorącym udział w marszu.  Wspominano też zmarłych wieloletnich uczestników „Kadrówki” Złożono też kwiaty w hołdzie Marszałkowi.

 

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad