Budujemy dzisiaj po 73 latach wspólnotę pamięci i wspólnotę wdzięczności. Pamięci o tych, którzy nie zawahali się oddać swojego zdrowia i życia również tu, w tym miejscu walcząc przez 27 dni w murach Reduty PWPW. Budujemy wspólnotę pamięci wobec tych, którzy nie stawiali wówczas 73 lata temu pytań, które nam współczesnym wydają się oczywiste po co, za ile, dlaczego? mówił p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk 2 sierpnia 2017 r. w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych podczas uroczystości z okazji 73. rocznicy zdobycia przez Powstańców Reduty PWPW.

 

Wtedy, w sierpniu 1944 r., nie mieliśmy do czynienia z żadnym obłędem. Mieliśmy do czynienia z przywracaniem normalnego uporządkowanego świata przez ludzi wolnych, przez Powstańców Warszawskich; z obłędem, który wprowadził w Europie narodowo-socjalistyczny reżim niemieckiej III Rzeszy. To Powstańcy Warszawscy walczyli o normalną wspaniałą Polskę, normalną wspaniałą Europę, zakorzenioną w tradycji chrześcijańskiej i łacińskiej. Za to chcemy wam bardzo serdecznie podziękować. Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że Powstańcy Warszawscy zwyciężyli po wielu latach, a z ich postawy czerpały kolejne pokolenia: Pokolenie „Solidarności”, które przyniosło Polsce niepodległość, ale z was czerpie siłę młode też pokolenie Polaków. Ono odnalazło w waszym pokoleniu swój punkt odniesienia, swoje źródło wartości. Wy przekazaliście młodemu pokoleniu polski kod kulturowy, który podeptała komuna, a który teraz przywracamy. Dzięki wam młode pokolenie chce służyć Polsce, tak jak wy. Wy tego uczyliście się od Powstańców Styczniowych my tego uczymy się od Was – mówił do uczestniczących w uroczystości Powstańców.

 

Przemawiający w imieniu uczestników Powstania Juliusz Kulesza ps. "Julek" zwrócił uwagę, że podczas 73. rocznicy obchodów Powstania Warszawskiego, dni tygodnia pokrywają się z dniami tygodnia z 1944 r. Powstanie wybuchło we wtorek wczoraj mieliśmy wtorek. Zdobycie Wytwórni 2 sierpnia, również było w środę. To potęguję autentyzm wspomnień.

 

Pokolenie, któremu dzisiaj oddajemy hołd kurczy się i naturalnie z biegiem lat odchodzi do lepszego świata. (...) My współcześni powinniśmy na nowo odczytywać znaczenie Powstania Warszawskiego, jako zbiorowego zrywu niepodległościowego i świadectw poszczególnych jego uczestników powiedział prezes PWPW Piotr Woyciechowski.

 

Podczas uroczystości przedstawiono sylwetki ostatnich ośmiu żyjących bohaterów broniących Reduty PWPW Kazimierza Gabary ps. "Łuk", Renisława Kowalskiego ps. "Czerkies", Juliusza Kuleszy ps. "Julek", Alicji Madziar-Kostarskiej ps. "Ala", Krystyny Nowackiej-Wróblewskiej ps. "Kinga", Ryszarda Nowickiego ps. "Sokół", Barbary Wilczyńskiej-Sekulskiej ps. "Penelopa" oraz Lucyny Żebrowskiej-Petrus ps. "Luc". PWPW była najdalej wysuniętym na północ bastionem powstańczej starówki, odpierającym ataki od 2 do 28 sierpnia 1944 r.

 

W uroczystości upamiętniającej Powstańców walczących w kompleksie PWPW wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki, podsekretarz stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Majewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński, Powstańcy wraz z rodzinami, kombatanci, przedstawiciele Wojska Polskiego, administracji samorządowej woj. mazowieckiego oraz władze m.st. Warszawy i przedstawiciele spółek Skarbu Państwa.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad