W gmachu Sejmu RP 29 czerwca 2017 r. odbyła się międzynarodowa konferencja „Operacja Polska NKWD 1937-1938. Zapomniane ludobójstwo”. Konferencję poprzedziło otwarcie wystawy prezentującej archiwalne zdjęcia więzienne kilkunastu Polaków – ofiar NKWD. Fotografie pochodzą ze zbiorów moskiewskiego Stowarzyszenia „Memoriał". Autorami wystawy są Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, Sergiusz Kazimierczuk oraz dr Paweł Rokicki.

 

Ta wystawa i konferencja w polskim parlamencie to jedna z form walki o pamięć i prawdę. Bo pamiętajmy, że ta zbrodnia nigdy nie została osądzona, nie zostali skazani jej sprawcy. Natomiast naszym zadaniem jest walka o prawdę i walka o to, aby pamięć o tych ofiarach, o ponad 111 tysiącach wymordowanych tylko dlatego, że byli Polakami, żyła wśród nas. Ojciec Święty Jan Paweł II podkreślał, że bez pamięci nie można budować tożsamości. Ofiary zbrodni dokonanej przez NKWD w latach 1937- 1938 to niezwykle ważny składnik tej naszej narodowej pamięci. Zwłaszcza dlatego, że przez wiele lat informacja, prawda i jakiekolwiek dane dotyczące tej straszliwej zbrodni nie były szerzej znane. Ta konferencja i wystawa, którą będą mogli oglądać parlamentarzyści i odwiedzający sejm, jest jedna z form przywoływania do zbiorowego krwioobiegu pamięci tych ofiar. Wśród tych, którzy zginęli w latach 1937- 1938 byli też jeńcy wojny polsko-bolszewickiej, którzy znaleźli się poza granicami Rzeczypospolitej. Ta zbrodnia była też zemsta Związku Sowieckiego za wiktorię roku 1920. Wtedy w sierpniu Polacy powstrzymali pochód barbarzyńców na Europę. Potem jako naród zapłaciliśmy za to najwyższą cenę. Jednymi z pierwszych ofiar byli ci, którzy zginęli podczas Operacji Polskiej, bo los postawił ich poza granicami II Rzeczypospolitej. Jesteśmy im winni pamięć. Bez pamięci o nich nie możemy budować tożsamości i nie możemy budować dobrych relacji międzynarodowych  mówił podczas otwarcia wystawy p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W tym roku mija 80 lat od „Operacji polskiej NKWD”, w której Sowieci zamordowali ponad 111 tysięcy Polaków. Było to wstrząsające ludobójstwo z zastosowaniem metody powtórzonej później w Katyniu egzekucji strzałem w tył głowy. Antypolska operacja NKWD była największą zbrodniczą akcją przeprowadzoną według kryteriów narodowościowych w okresie Wielkiego Terroru lat 30. Represje objęły Polaków mieszkających w Związku Sowieckim. Aresztowano co najmniej 139 835 osób, z czego nie mniej niż 111 091 zamordowano.

 

Konferencja została objęta patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Zorganizowało ją Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty