W Muzeum Narodowym w Kielcach, mieszczącym się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, 2 czerwca 2017 r. została otwarta wystawa „Pielgrzym Tysiąclecia”. W uroczystości wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Dzień otwarcia tej wystawy to nie tylko rocznica pielgrzymki świętego Jana Pawła II na ziemię kielecką, ale to także 38. rocznica Jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Tej pielgrzymki, która dała iskrę, a ta iskra spowodowała zwycięstwo dobra nad złem. Jan Paweł II wypowiadając słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi!" spowodował, że odmieniło się nie tylko oblicze Rzeczpospolitej, ale i całego świata – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Przypomniał też słowa Karola Wojtyły, późniejszego Jana Pawła II, które zdaniem Jana Józefa Kasprzyka powinny być dla nas mottem: W 1975 roku w klasztorze  u Ojców Dominikanów na ulicy Stolarskiej w Krakowie podczas spotkania z weteranami jeszcze jako metropolita krakowski powiedział życzenia, które powinny spełniać się każdego dnia. Powiedział wówczas sędziwym zasłużonym bohaterom ruchu niepodległościowego „Życzę Wam, aby Ci, co po Was przyjdą pozostali sobą. Aby czerpano z tradycji i z tego wielkiego ducha, któremu na imię Polska, aby duch narodu nie zginął.”

 

Kielecką wystawę „Pielgrzym Tysiąclecia” otworzyła Wojewoda Świętokrzyska Agata Wojtyszek. Papieża Polaka wspominali JE Ksiądz Biskup Marian Florczyk oraz wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Na ekspozycję składa się ponad trzysta fotografii przedstawiających Ojca Świętego Jana Pawła II. Pochodzą ze zbiorów Servizio Fotografico de L'Osservatore Romano i pokazują Papieża-Polaka w różnych sytuacjach.

 

Ekspozycja podzielona została na dwadzieścia jeden działów, począwszy od momentu wyboru Karola Wojtyły, poprzez pielgrzymki do najdalszych zakątków świata, spotkania z wiernymi i wyznawcami innych religii, niezapomniane spotkania Papieża z dziećmi i młodzieżą, oficjalne wizyty głów państw i przywódców czy obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, aż do uroczystości Wielkiego Tygodnia w 2005 roku. Szczególnym działem jest cykl poświęcony pielgrzymkom Ojca Świętego do Ojczyzny.

 

Powstanie tak wyjątkowej wystawy nie byłoby możliwe bez pomocy ówczesnego osobistego kapelana Jana Pawła II, J.E. ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Ekspozycję wzbogacają i uzupełniają cytaty z homilii, wiersze oraz fragmenty nagrań ze słowami Papieża, skierowanymi do wiernych. Wydarzenie objęła patronatem honorowym Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Wystawę można oglądać od 3 czerwca do 2 lipca 2017 roku. Wstęp wolny.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024