Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dobrzykowie w gminie Gąbin odbyły się 3 marca 2017 r. obchody zorganizowane przez Oddział Związku Piłsudczyków w Gąbinie i lokalne środowiska patriotyczne. Podczas uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował Medalami „Pro Patria” dwoje zasłużonych mieszkańców gminy, którzy przeciwstawiali się okupantom niemieckim i po wojnie komunistycznym: Pani Henryce Borkowskiej i Panu Tadeuszowi Karaskowi.

 

Życiorysy dzisiaj uhonorowanych, to życiorysy, w których skupia się nasze doświadczenie historyczne ostatnich stu lat. Z nich wynika jedno, zarówno Pani Henryka, jak Pan Tadeusz to osoby, które wyniosły patriotyzm z rodzinnego domu i przez dom rodzinny zostały wychowane w miłości do ojczyzny, w poszanowaniu współobywateli, umiłowaniu niepodległości. I w sposób zupełnie oczywisty i naturalny kiedy przed Rzeczpospolitą nadeszły ciężkie dni, a nad nią ciemne chmury w czasie II wojny światowej, to nasi dzisiejsi bohaterowie nie zadawali pytań dlaczego i po co, tylko stanęli w potrzebie, stanęli w służbie Rzeczpospolitej starając się, żeby odzyskała niepodległość. Bo takie wychowanie wynieśli z domu. I to jest obraz tego, jak Rzeczpospolita powinna być kształtowana, jak powinni być wychowywani jej obywatele. Kodeks wartości, który wynosi z domu, ze szkoły, który opiera się na wierze chrześcijańskiej to jest ten fundament, na którym można budować współczesność i można marzyć o przyszłości – mówił podczas uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

To, że organizatorami dzisiejszego spotkania są młodzi ludzie zrzeszeni w Związku Piłsudczyków i w lokalnym stowarzyszeniu patriotycznym Pro Patria, to oznacza, że młode pokolenie znalazło w tamtym swoje źródło wartości, swoje źródło siły i chce korzystać z tego kodeksu zachowań, które pokolenie II Rzeczpospolitej i pokolenia wcześniejsze przekazały i zostawiły. To jest niezwykłe zwycięstwo zza grobu tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej i w okresie zmagań z komunistami – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu o walczących w okolicy żołnierzach powojennego podziemia antykomunistycznego. Film został przygotowany przez lokalnych działaczy patriotycznych.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024