W warszawskim budynku PAST-y 20 grudnia 2016 r. odbyło się  spotkanie opłatkowe Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Z kombatantami spotkał się p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Życzę Państwu wiary, nadziei i miłości. To są te trzy cnoty, które, jeśli wypełniają nasze życie, to wtedy możemy być spokojni o własny los, o los naszych rodzin i los naszej Ojczyzny. Jak zawsze deklaruję wobec Państwa, że Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest dla Państwa urzędem gościnnym, który będzie wspierał wszelkie Państwa działania, które Związek podejmuje. Będziemy także wspierać w trudnych sytuacjach, w których potrzebna jest pomoc medyczna i finansowa. Po to jesteśmy. Naszą misję, jak Państwo wiedzą, traktujemy jako służbę. Służbę drugiemu człowiekowi, a Państwo jako ci najbardziej doświadczeni w latach powojennych, w latach komunistycznego zniewolenia zasługują na to, aby żyć w poczuciu bezpieczeństwa i tego, że państwo polskie i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych opiekują się Wami. Dziękujemy Państwu za świadectwo wspaniałego życia. Zawsze kiedy jest wolne miejsce przy naszym wigilijnym stole, to wiemy, że na tym miejscu zasiadają weterani walk o niepodległość, te osoby, które walczyły o to byśmy żyli w wolności. Państwo doświadczyli tego czym jest utrata niepodległości. Tak wielu dzisiaj tego nie rozumie, że żyjemy dzisiaj w wolnym Państwie, ale tę wolność można łatwo stracić. Bardzo łatwo podpalić dom, w którym się mieszka. Ale bardzo trudno zgasić ten pożar, a potem często zostają tylko zgliszcza. Dlatego chcemy z Was czerpać wiarę i siłę, że najjaśniejsza Rzeczpospolita jest najpiękniejszym darem, jaki opatrzność mogła Polakom dać – mówił składając życzenia świąteczne p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Na wniosek Zarządu Głównego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Szef Urzędu uhonorował Medalem „Pro Patria” :

 

Piotra Banaszkiewicza,

Henryka Bochniaka,

Leszka Tadeusza Glicę,

Władysławę Magnuszewską,

Zenobię Nałęcz,

Izabelę Skorupkę,

Wojciecha Sobolewskiego.

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty