W historycznym budynku warszawskiej PAST-y 14 grudnia 2016 r. p.o. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk dzielił się opłatkiem z kombatantami i społecznikami zrzeszonymi w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. Przy tej okazji za szczególne zasługi uhonorował Medalami „Pro Patria” Piotra Chudego i Ewę Herman.

 

Święta Bożego Narodzenia to taki moment, kiedy możemy zastanowić się nad naszą historią i z tej historii, z przeszłości nabrać siły na współczesność i na przyszłość. Armia Krajowa niosła ze sobą najpiękniejsze słowo jakie kiedykolwiek w historii, nie tylko Polski, ale i świata zostało wymyślone. To słowo „niepodległość”. Są Państwo depozytariuszami tego słowa i tej wartości, która jest najpiękniejsza i jest najcenniejszym darem jaki może być dany narodom i państwom. To dar wolności. Przy okazji Świąt Bożego Narodzenia możemy Państwu – weteranom, żołnierzom Armii Krajowej, Państwa Podziemnego ukłonić się nisko i bardzo podziękować za to, że niepodległość przenieśliście we współczesne czasy, że trzymając wysoko sztandar niepodległości przekazaliście i przekazujecie go następnemu pokoleniu. Bo historia, szczególnie historia naszego narodu, to ten ciąg pokoleń przenoszących tę wartość i ten sztandar. W okresie świątecznym przywoływana jest często myśl, którą wypowiedział biskup Władysław Bandurski sto lat temu na polach bitewnych I wojny światowej, gdy jako kapelan legionowy, taki nieformalny biskup polowy Legionów Polskich odprawiał mszę pasterską dla legionistów I Brygady na Wołyniu w 1915 roku. To było pól roku przed bitwą pod Kostiuchnówką, której stulecie w tym roku celebrowaliśmy. Biskup Bandurski wypowiedział wówczas w homilii te słowa „Wszyscy biskupi świata mogą mi zazdrościć tego, że odprawiam dzisiaj mszę świętą polową w najpiękniejszej katedrze świata. Dlatego, że sklepieniem dla tej katedry są wznoszone pod niebiosa myśli i marzenia o wolnej Polsce wyrażane przez żołnierzy legionowych”. Te słowa biskupa Bandurskiego wielokrotnie w naszych dziejach, również w okresie II wojny światowej powracały. Kiedy kapelani wojskowi odprawiali mszę pasterską wśród tych, których myśli i pragnienia niepodległości to najpiękniejsze sklepienie katedry budowały. Państwa pokolenie takie sklepienie tej katedry, którą Polską nazywamy, budowało w czasach wojny i latach powojennych. I za to bardzo serdecznie dziękujemy – mówił składając życzenia świąteczne p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Przekazał tez życzenia od polskich weteranów, których odwiedził niedawno na Białorusi. Zapewnił, że Urząd będzie starał się zawsze opieką otaczać kombatantów, tym większą, że udało się na przyszły rok o 5 milionów zwiększyć kwotę przeznaczaną na pomoc tym najbardziej potrzebującym. Teraz to jest 15 milionów złotych.

 

Zebrani otrzymali kartki świąteczne wykonane specjalnie na tę okazję przez dzieci. Wysłuchali też koncertu kolęd wykonywanych przez młodzież na różnych instrumentach.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty