Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się złożeniem wieńca przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. W państwowych obchodach wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W Belwederze Prezydent wręczył pośmiertnie – nominację generalską dla Ryszarda Kuklińskiego oraz odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym dla budowy i rozwoju niepodległego państwa polskiego.

 

11 listopada, 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości ‒ tamtego 11 listopada 1918 roku. Niepodległości, o której kiedy myślimy, to myślimy na bardzo wielu płaszczyznach, tych podstawowych choćby – myślimy o niej na płaszczyźnie historycznej, 123 lat, kiedy Polska nie była państwem nie tylko wolnym, w ogóle jej nie było, bo została rozszarpana przez sąsiadów. Polacy byli zepchnięci do drugiej kategorii, byli zmuszani do posługiwania się obcymi językami, byli ograniczani w możliwościach swojego działania, byli torturowani, mordowani, wywożeni, a jednak cały czas dążyli do wolnej Polski.

 

I ta druga myśl, co do drugiej płaszczyzny niepodległości, tej niepodległości uzyskanej w tym znaczeniu najbardziej wyrazistym, militarnym, to kolejne pokolenia, które walczyły w powstaniach – od konfederacji, poprzez Powstanie Kościuszkowskie, poprzez Powstanie Listopadowe, Styczniowe, aż do tego zrywu prowadzonego przez – jak dzisiaj mówimy – ojców niepodległości: Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, ale przede wszystkim Józefa Piłsudskiego, późniejszego Marszałka – zaznaczył w Belwederze Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz najwyższych władz państwowych. Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt oraz odegrania hymnu. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza harcerze złożyli „Ogień Niepodległości” wprost z Kostiuchnówki miejsca najkrwawszej batalii Legionów Polskich o niepodległość Ojczyzny.

 

Niepodległość była dorobkiem pokoleń, dorobkiem tych, którzy krzyknęli „nie” wobec postawy, jaką prezentowali ludzie związani z konfederacją targowicką, których nazywano zdrajcami Polski, związani z agenturą, korupcją, sprzedajnością i prywatą, nieliczącą się z interesami polskiego państwa i polskiego narodu.

 

Dziś jesteśmy dzięki tamtemu bohaterstwu i bohaterstwu ostatnich dziesięcioleci znowu w niepodległej i wolnej Polsce. Zbliżamy się do 100. rocznicy niepodległości z 1918 roku. Głęboko wierzę, że patrzą na nas dzisiaj z niebiosów tamci bohaterowie, ojcowie niepodległości i ci, którzy polegli, albo pomarli w walce i tęsknocie za ojczyzną. Ci, którzy o nią walczyli – zwrócił się do zebranych przed Grobem Nieznanego Żołnierza Prezydent Polski Andrzej Duda, który omówił także złożony w Sejmie projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

Warszawskie obchody zakończyła uroczysta defilada oddziałów reprezentacyjnych oraz ceremonia złożenia wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024