Długo oczekiwane upamiętnienie niepodległościowej działalności Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej odbyło się 9 listopada 2016 r. w Mińsku Mazowieckim. Na uroczystości odsłonięcia na Budynku Poczty Polskiej tablicy poświęconej OB PPS i jej działaczowi Tomaszowi Arciszewskiemu p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka reprezentował dyrektor Gabinetu Szefa Urzędu Jacek Polańczyk.

 

Parlament reprezentowała poseł na Sejm Krystyna Pawłowicz. Tablicę wspólnie odsłonili burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski oraz dyrektor Jacek Polańczyk, który po uroczystości wręczył przyznane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Medale „Pro Patria”. Za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny odznaczeni zostali:

 

1. Stanisław Dymek

2. Daniel Gągol

3. Wojciech Jagliński

4. Jerzy Konowrocki

5. Sławomir Kuligowski

6. Piotr Wojdyga

7. Stanisław Zieliński

8. Miron Leon Krajewski

 

Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej została utworzona przez Józefa Piłsudskiego w 1904 r. Było to zbrojne ramię partii, mające na celu ochronę działalności niepodległościowej PPS: jej demonstracji i innych zgromadzeń. Najsłynniejszą akcją była ta z 13 listopada 1904 r. na pl. Grzybowskim w Warszawie, gdzie po raz pierwszy od zakończenia Powstania Styczniowego użyto przeciwko zaborcy broni palnej. Piłsudski widział w organizacji pierwsze kadry powstańcze. OB PPS przeprowadzała szereg akcji zaczepnych, likwidując funkcjonariuszy i współpracowników rosyjskich władz okupacyjnych Królestwa Polskiego. Dokonywała też akcje ekspropriacji na potrzeby działalności niepodległościowej. W historii polskiego ruchu niepodległościowego tłustymi zgłoskami zapisała się ta pod Bezdanami, gdzie 26 września 1908 roku Organizacja Bojowa, z Józefem Piłsudskim na czele, dokonała udanego napadu na rosyjski pociąg z pieniędzmi z podatków Polaków z Kongresówki. Zdobyto ponad 200 tys. rubli, które przeznaczono na rozwijanie działalności organizacji paramilitarnych w Galicji: Związku Strzeleckiego, czy Polskich Drużyn Strzeleckich. W akcji brało udział czterech przyszłych premierów Polski niepodległej: Józef Piłsudski, Walery Sławek, Aleksander Prystor i Tomasz Arciszewski (legionista, poseł na Sejm II RP, premier Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie).

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024