Gala wręczenia nagród w IV edycji ogólnopolskiego konkursu historyczno-artystycznego „Pamięć nieustająca” odbyła się 6 listopada 2016 r. w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W uroczystości wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Wielu spośród Państwa nie wybiera w swej przyszłości zawodu historyka, ale kocha historię. Kocha w sposób taki, jak też można przeżywać pewną przygodę. Obcowanie z historią jest pewną dobrze rozumianą przygodą z ojczyzną, kiedy poznając dzieje przeszłe, można odnaleźć się w tym łańcuchu pokoleń, który jest historią.

 

To, co w tym konkursie jest szczególnie ważne to fakt, iż przyglądają się Państwo historii swoich małych ojczyzn, społeczności i historii lokalnej. To ona, ten zbiór drobnych historii, tworzy dopiero jedną wielką całość – historię Rzeczpospolitej. Historia Państwa miejscowości, bohaterów związanych z miejscem, gdzie Państwo mieszkają i uczą się, te drobne ziarenka tworzą dopiero wielką historię. Za to, że pochylili się Państwo nad tą historią małych ojczyzn i za to, że przygotowali Państwo te wspaniałe prace, a Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych miał honor i zaszczyt dofinansować ich wydanie, za to wszystko bardzo serdecznie Państwu dziękuję – zwrócił się do laureatów konkursu p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W tym roku uczniowie z całej Polski nadesłali na konkurs blisko 600 prac. Nagrodzono 55 z nich, a wyróżnienia przyznano 66 uczniom, 50 nauczycielom opiekującym się nimi oraz siedmiu szkołom. Celem konkursu jest popularyzacja historii, także tej lokalnej. Dzięki niemu uczniowie mogą poznać historię bohaterów ze swoich miejscowości, często ze swoich rodzin. Wśród tegorocznych prac przeważały te dotyczące historii drugiej wojny światowej oraz okresu stalinowskiego w Polsce. Uczestnicy rywalizacji zgłaszali reportaże, wiersze, opowiadania, opracowania wspomnień, scenariusze przedstawień czy filmów, fotografie, filmy, audycje, prace multimedialne czy prace plastyczne.

 

Organizatorem konkursu jest Fundacji Ostoja przy Wiśle, a Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspierał to przedsięwzięcie i wydanie albumu z nagrodzonymi w tym roku pracami „Oni i my. Spotkanie dwóch światów."

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402