Z okazji obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się uroczystości upamiętniające to doniosłe wydarzenie w Zespole Szkół Licealnych i Ekonomicznych Nr 1 w Warszawie z udziałem Z-cy Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michała Syski.

 

Wśród uczestników spotkania znaleźli się nauczyciele, grono pedagogiczne, młodzież oraz  pracownicy administracji.

 

Gości powitała Dyrektor Szkoły Pani Dorota Lipińska.

 

Ceremonia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych Zespołu Szkół Licealnych i Ekonomicznych Nr 1 oraz od odegrania hymnu narodowego RP. Następnie w krótkiej części historycznej nawiązano pamięcią do daty 1918 roku, kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność.

 

W swoim wystąpieniu Michał Syska zadał kluczowe pytanie nawiązujące do istoty dzisiejszego święta: Co to oznacza żyć i dbać o wartości: niepodległość i wolność w warunkach pokoju?


 – Dobrym symbolem tego są te dwa poczty sztandarowe i widniejące na nich postaci patronów szkół. Bo mamy tutaj  Stefana Roweckiego "Grot" czyli osoby, która z bronią w ręku walczyła o wolności i niepodległość ojczyzny, ale z drugiej strony mamy Mikołaja Kopernika – symbol potęgi nauki. To jest bardzo dobra symbolika na czym powinny polegać nasze dzisiejsze obywatelskie obowiązki. ” – zaznaczył w dalszej części wystąpienia Z-ca Szefa UdSKiOR.

 

Jak podkreślił minister: to gotowość do stanięcia w obronie ojczyzny, którą reprezentował Stefan Rowecki "Grot", ale to przede wszystkim dbałość o to, aby tę ojczyznę, którą mamy rozwijać, dbałość o to, żeby dbać o jej rozwój naukowy, społeczny i gospodarczy. Czego symbolem może być Mikołaj Kopernik.

 

Uroczystość dopełniła część artystyczna w której młodzież zaprezentowała pieśni wojskowe i patriotyczne, które były wykonywane w specjalnie przygotowanej na tę okazję aranżacji rockowej.


Na zakończenie nastąpiło wyprowadzenie pocztów sztandarowych.

 

------
11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Ten układ sił potwierdzono ponad pół roku później, podpisując traktat wersalski. Ówczesne uwarunkowania polityczne w Europie stworzyły więc możliwości odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach zaborów. Upamiętnienie tego dnia stało się tożsame ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę. Ustanowione  na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości, zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie odzyskało swą rangę w 1989 r., gdy system komunistyczny chylił się ku upadkowi. Od tego czasu w obchodach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i tysiące Polaków – na marszach, historycznych paradach, uroczystościach religijnych czy okolicznościowych imprezach sportowych.

 

Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn. Dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”.

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024