Niezwykłą inicjatywą wykazał się holenderski klub NAC Breda. W najbliższym sezonie, w 80. rocznicę wyzwolenia miasta przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, zawodnicy zagrają w koszulkach z polskimi akcentami – godłem, odznaką 1. Dywizji Pancernej, a także wizerunkami żołnierzy na tle wyzwalanej Bredy i nazwiskami tych, którzy w walce o nią polegli.

 

Stroje zostały stworzone w porozumieniu z Muzeum Maczek Memorial. Autorką projektu jest Myrthe Koppelar.

 

NAC 2

 

Na koszulce znajduje się hasło: „Nigdy się nie poddawaj, zawsze bądź wytrwały”, a za nim tekst: Dziękujemy 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Maczka za wyzwolenie miasta Breda i jego mieszkańców. Szczególne podziękowania składamy żołnierzom, którzy polegli w Bredzie i za Bredę w okresie od 29.10.1944 roku do 21.11.1944 roku. Bohaterowie 1. Polskiej Dywizji Pancernej zapewnili przyszłość mieszkańcom.

 

 NAC 1

 

In Memoriam: Marian Bartosiński, Jan Chwistek, Antoni Dudek, Marcin Fabian, Tadeusz Gajek, Józef Gisicz, Konrad Gross, Frank Halvorson, Antoni Huk, Gustaw Kantor, Franciszek Krupa, Paweł Krzykała, Wilhelm Kuczowicz, Albert Kulisz, Alfons Kwiatkowski, Paweł Lanc, Franciszek Lebkuchen, Andrzej Leja, Wacław Lemanowicz, Roman Alojzy Łukasik, Julian Major, Stanisław Michułka, Franciszek Mosler, Roch Muszkiet, Bronisław Mytkowski, Ignacy Paluch, Konstanty Parangowski, Antoni Perlak, Antoni Ruchała, Jan Rybiński, Zenon Sidorowicz, Wawrzyniec Silezin, Edmund Siuda, Alfred Sosna, Zdzisław Streńczak, Jan Szczepański, Jakob Śliz, Bronisław Wirkus, Henryk Witor, Stanisław Zdrojewski.

 

 

 NAC 3

 

 

Teraz, 80 lat później, składamy hołd bohaterskim żołnierzom, którzy nigdy się nie poddawali i zawsze szli naprzód. 40 wojowników, którzy oddali swe życie w czasie wyzwalania Bredy, byśmy my mogli tu spokojnie żyć, jest upamiętnionych na naszej koszulce w tym sezonie. Zrobiliśmy akcję, która ma wymiar edukacyjny. Tysiące ludzi na stadionach, przed telewizorami. Nie ma lepszej okazji niż mecz piłkarski podkreślili w oświadczeniu przedstawiciele holenderskiego klubu.

 

 

NAC 4

 

Prezentację strojów i specjalną sesję zdjęciową zorganizowano m.in. na cmentarzu, na którym spoczywają polegli podczas wyzwalania miasta żołnierze 1. Dywizji Pancernej wraz ze swoim dowódcą gen. Stanisławem Maczkiem. Wszystkie koszulki zostały wyprzedane w dwie minuty. Klub zdecydował o produkcji dodatkowej partii. Nie jest to pierwsza akcja, w której kibice miejscowego klubu oddają hołd polskim żołnierzom. W 2019 roku podczas 75. rocznicy wyzwolenia Bredy stadion zmienił nazwę na „Stanisław Maczek Stadion”, a na trybunie pojawiła się ogromna, czterdziestometrowa flaga ze słowem „Dzięki”. Klub wydał też limitowaną edycję szali, poświęconą pamięci polskich bohaterów. Dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na Muzeum Maczek Memorial.

 

Tekst z najnowszego numeru biuletynu Kombatant

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024