W kościele  pw. Św. Ludwika w Bliżynie 24 września 2016 roku odprawiono mszę pogrzebową  żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”. Bohatera, odnalezionego po 68 latach w bezimiennym grobie w Zgórsku koło Kielc, pochowano na miejscowym cmentarzu.

 

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła żona kpt. Życińskiego, mjr. Józefa Życińska ps. „Zośka” wraz z ich córką Aleksandrą oraz najbliższą rodziną, a także kombatanci, przedstawiciele parlamentu, samorządu lokalnego, organizacji niepodległościowych i młodzież szkolna.

 

Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił w swoim wystąpieniu, że uroczysty pogrzeb jest podziękowaniem za wypełnione miłością do Ojczyzny życie kpt. Życińskiego, który walcząc upominał się o to, że Polska żyje i ma prawo do wolności. Wreszcie w Polsce prawda nazwana jest prawdą, kłamstwo - kłamstwem, bohater - bohaterem, a zdrajca - zdrajcą. I dlatego dopiero po 68 latach oddajemy hołd bohaterom, tym którzy nie zgięli karku po wojnie i szli wyprostowani wśród tych, którzy byli na kolanach i bronili niepodległości i wolności. Dziś oddajemy im hołd i cześć – dodał.

 

Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z 20 września 2016 roku por. Aleksander Życiński został pośmiertnie mianowany na stopień kapitana.

 

Do uczestników uroczystości skierował list prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, w którym zapewnił, że jego ugrupowanie będzie dokładało wszelkich starań, by tacy wspaniali, niezłomni patrioci, jak śp. Aleksander Życiński, znajdowali należne im miejsce w panteonie narodowych bohaterów. By prawda historyczna zwyciężyła, a tym samym, aby kat nie był mylony z ofiarą, a zdrada z miłością ojczyzny – napisał.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad