16.09 br. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wziął udział w uroczystym apelu „Na straży pamięci!” związanym z 85. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Organizatorami spotkania byli: UdSKiOR oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Apel rozpoczął się powitaniem gości oraz hymnem RP.

 

Uczestnikami ceremonii byli m.in.:  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek, Z-ca Służby Wywiadu Wojskowego płk Konrad Szołankiewicz, Z-ca Dowódcy Komponentów Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni płk Dariusz Kwiatkowski, Dziekan Rodzaju Sił Zbrojnych Lądowych  Ksiądz ppłk Tomasz Wigłasz, Wikariusz Katedry Polowej Wojska Polskiego Ksiądz por. Karol Bernatka,  Dowodca 6-tej  Brygady  Powietrzno-Desantowej  gen. Michał Strzelecki. Szef Stołecznego Zarządu Infrastruktury płk Krzysztof Osowicki, Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński, Dyrektor Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN p. Adam Siwek, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Bogusław Pacek, Sekretarz m.st. Warszawy Maciej Fijałkowski, przedstawiciele uczelni wojskowych. Nie zabrakło również weteranów, kombatantów, Wojska Polskiego, organizacji proobronnych oraz młodzieży, która licznie stawiła się na uroczystość.

 

Kolejnym  punktem uroczystości byly przemówienia okolicznościowe. Głos zabrał m. in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek.


Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych rozpoczął swoje wystąpienie od słów, w których odniósł się do wydarzeń z ostatnich dni, dotyczących żywiołu powodzi, który dotknął południową część Polski:
 – Nasze myśli i nasze emocje są dzisiaj bardzo rozdarte. Nie sposób nie patrzeć na to, co dzieje się na południu Polski. Na Opolszczyźnie, na Ziemi Kłodzkiej, na Dolnym Śląsku. Nie sposób nie żałować zniszczonych domów, ulic, mostów, całych kwartałów miast. Myślimy ze współczuciem o tych, którzy tam fizycznie ucierpieli, ale jednocześnie czujemy olbrzymią wdzięczność wobec wszystkich, którzy ruszyli z pomocą, a więc wobec strażaków, policjantów, żołnierzy, urzędników, rzeszy wolontariuszy. Cała Polska ruszyła z pomocą.

 

Kontynuując swoją wypowiedź, przywołał pamięcią wydarzenia sprzed 85 lat:
 – 17 września 1939 roku. To wciąż dla nas niezwykle istotne wydarzenie, którego znaczenie stale rozważamy w naszych sercach. Wtedy to właśnie realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole Ribbentrop-Mołotow Armia Czerwona zaatakowała Polskę, która od ponad dwóch tygodni walczyła samotnie z Niemcami.(...) Sowieci zajmowali Polskie ziemie siejąc terror, dopuszczając się zbrodni wojennych. W Grodnie użyli cywilów jako żywych tarcz, w Sarnach rozstrzelali 280 wziętych do niewoli żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, w Mostach otworzyli ogień do blisko tysiąca policjantów i słuchaczy szkoły policyjnej.W sumie w tych walkach z Sowietami zginęło 2,5 tysiąca Polskich Żołnierzy, 20 tysięcy było rannych i zaginionych.

W swoim wystąpieniu Lech Parell nawiązując do dnia wybuchu II wojny światowej oraz najazdu sowietów na Polskę 17 września 1939 roku, zwrócił się do młodego pokolenia obecnego na apelu:
 – Dzisiaj to my jako potomkowie tych, którzy walczyli o nasza wolność mamy obowiązek pamiętać o ich poświęceniu. To nie tylko historia. To lekcja, która uczy nas, jak ważne jest abyśmy byli świadomi naszej przeszłości i odpowiedzialności za przyszłość. Apeluje do Was młodych ludzi,  abyście nie zapominali o tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. Pamiętajcie, że wolność, którą dziś się cieszymy nie jest dana raz na zawsze.


W dalszej części wydarzenia uhonorowane zostały osoby szczególnie zasłużone w podtrzymywaniu wartości patriotycznych i dbające o zachowanie pamieci o historii.

Medal "Pro Patria" z rąk Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów I Osób Represjonowanych Lecha Parella otrzymali:
– Pan Paweł Baca
– Pani Aleksandra Bukowska
– Pan Jarosław Chrobot
– Pan Roman Matuszewski
– Pan Łukasz  Olkuski
– Pani Magdalena Rochnowska
– Pan Marcin Rzycki

 

Na zakonczenie uroczystosci  nastąpiło złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed każdym z Epitafiów Katyńskich oraz wpis do Księgi Pamiątkowej.

 

nr 10 (406) październik 2024

102024