W 44. rocznicę Porozumień Sierpniowych Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell upamiętnił polski zryw do wolności w Gdańsku - kolebce Solidarności.

 

Upamiętniając tzw. Porozumienia Gdańskie Szef UdSKiOR wziął udział w spotkaniu z uczestnikami Sierpnia 80, którzy w Europejskim Centrum Solidarności wspominali sierpniowy fenomen wielkiego wolnościowego zrywu. Swoimi wspomnieniami dzielili się: Henryka Krzywonos-Strycharska, Danuta Wałęsa, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Bogdan Lis, Jerzy Borowczak, Maciej Grzywaczewski i Jacek Taylor. W spotkaniu wzięli udział także inni działacze opozycji antykomunistycznej oraz przedstawiciele władz samorządu gdańskiego.
 
Szef UdSKiOR dziękował uczestnikom Sierpnia 80. za ich odwagę wyrażając nadzieję na szczególne uczczenie daty 31 sierpnia.
 
 Chciałbym, aby kiedyś 31 sierpnia był nie tylko świętem państwowym, ale także dniem wolnym od pracy. To podkreślałoby znaczenie tego dnia jako symbolu, który łączy nasz naród. A jest to symbol niezwykle ważny, bo w tych dniach sierpniowych i kolejnych które nastąpiły po Sierpniu aż do 13 grudnia w Związku Solidarności było prawie 10 milionów ludzi. W naszej historii nie było drugiego takiego wydarzenia, które zogniskowałoby na sobie tyle pozytywnych uczuć obywateli naszego kraju najróżniejszych poglądów – podkreślał Lech Parell.
 
Szef UdSKiOR wziął także udział w uroczystym otwarciu bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz odsłonięciu pomnika Lecha Bądkowskiego, pisarza, publicysty, żołnierza września i społecznika, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, pierwszego rzecznika Solidarności i pierwszego prezesa Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Kaszuby z wyboru. Pomnik zrealizowany przy wsparciu władz miasta i Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, któremu szefuje Jan Wyrowiński stanął przy kościele św. Jana w pobliżu siedziby Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego.
 
W uroczystości z udziałem najbliższej rodziny Lecha Bądkowskiego, Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska udział wzięli samorządowcy z całej Polski.

 

 

------

Porozumienia Gdańskie: 31 sierpnia 1980 o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.


Porozumienie stało się zaczątkiem dziesięciomilionowego ruchu mającego przyczynić się do upadku komunizmu w Europie. W sierpniu 1980 r. według oficjalnych danych strajkowało ok. 700 zakładów pracy (700 tys. osób). Liczbę działaczy „Solidarności” w latach 1980–1981 szacuje się na 9–10 mln. Od pierwszych dni września 1980 r. „Solidarność” stała się nie tylko związkiem zawodowym, ale i ruchem społecznym ogarniającym wszystkie sfery życia społecznego i politycznego. Okazała się niespotykaną w bloku wschodnim zinstytucjonalizowaną formą opozycji wobec komunizmu. Na wolnościowej fali powstały niezależne organizacje rolnicze i studenckie: NSZZ Rolników Indywidualnych i Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Wraz z rewolucją „Solidarności” w Polsce pojawiły się przejawy społeczeństwa obywatelskiego. Na niespotykaną skalę rozwinęła się niezależna poligrafia. W wielu zakładach pracy i instytucjach ukazywały się redagowane w sposób oddolny związkowe biuletyny informacyjne oraz czasopisma. W ramach Związku prowadzono działalność kulturalną, samokształceniową, naukową i oświatową. Wiele cennych i wolnościowych inicjatyw podejmowano we współpracy z Kościołem. To wszystko sprawiało, że obok oficjalnego PRL-owskiego życia toczyło się inne, niezależne i pozbawione reżimowej kontroli.

 

 

Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę Porozumień Sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Lech Bądkowski urodził się 24 stycznia 1920 roku w Toruniu jako Leszek Mieczysław Zygmunt Buntkowski. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r., walczył w Brygadzie Strzelców Podhalańskich we Francji, uczestniczył w walkach Polskiej Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym i Atlantyku. Wrócił do Polski w 1946 r. i zamieszkał w Gdyni, a od 1951 r. w Gdańsku. Był związany z „Dziennikiem Bałtyckim” i tygodnikiem „Ziemia i Morze”. W latach 1954-56 pełnił obowiązki kierownika literackiego gdańskiego Teatru Miniatura. Od 1953 r. był działaczem Polskiego PEN Clubu i członkiem Związku Literatów Polskich. W 1956 r. współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie (późniejsze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie), w którym działał do końca życia, mimo że nie był z pochodzenia Kaszubą. Zmarł 24 lutego 1984 r. w Gdańsku. Ogłoszono go patronem nagrody literackiej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (1987) i honorowym obywatelem Gdańska (2000). Przyznano mu wysokie odznaczenia: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Krzyż Wolności i Solidarności (2015).

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024