12 sierpnia br. w 110. rocznicę Legionowego Czynu Niepodległościowego i 100. rocznicę pierwszego przemarszu szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej Szef UdSKiOR Lech Parell przywitał w Kielcach uczestników Marszu i odznaczył medalami "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria" zasłużonych dowódców wojskowych.

 


"Kadrówka" wyruszyła z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia, w rocznicę wymarszu legionistów Józefa Piłsudskiego. Trasa 59. marszu (44. po wojnie) wiodła historycznym szlakiem między innymi przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny i Szewce do Kielc.

 

Szef Urzędu  wspólnie z włodarzami miasta i uczestnikami Kadrówki złożył kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionowego, a następnie figurą Matki Bożej, gdzie według przekazów 110 lat temu powitano wkraczającego do miasta Komendanta Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Następnie kwiaty złożono pod pomnikiem ku czci Szarych Szeregów, po czym uczestnicy Marszu udali się pod pomnik Armii Krajowej, gdzie zapalono znicze.
Oficjalna część uroczystości upamiętniającą rocznicę Marszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, z udziałem Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella, odbyła się na Placu Wolności, gdzie wręczono odznaczenia, medale oraz odznaki i nagrody marszowe, a przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty.


– Ten szlak, jaki właśnie pokonaliście, łączy dwa polskie miasta, które 110 lat temu należały do dwóch państwa zaborczych. Obalając słupy graniczne oddzielające Galicję od Królestwa Kongresowego nasi żołnierze pokazali swoją niezgodę na ten stan. Świadomie wpisali się w wielką historię, która po wybuchu pierwszej wojny światowej z każdym dniem nabierała tempa. Dziś tę rocznicę celebrujemy, a wy jesteście dumni z przebytej drogi – mówił minister Parell do uczestników marszu.


Szef UdSKiOR odwołał się rónież do marszów Kadrówki organizowanych w czasach PRL-u.


 – Na marszach spotykały się bardzo różne środowiska, różne pokolenia z całej Polski. Uczestnicy maszerowali nie przejmując się za bardzo mniejszymi czy większymi szykanami ze strony ówczesnych władz. Dziś, mimo upływu lat, pamięć o czynie legionowym jest silniejsza niż kiedykolwiek. Dziękuję wam i poprzednim pokoleniom uczestników za to, że tą piękną tradycję chcecie wciąż podtrzymywać – mówił Szef UdSKiOR.


W tym roku obchodzimy 110. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc oraz 100. rocznicę zorganizowania pierwszego marszu szlakiem Kadrówki. Z tej okazji wybito pamiątkową odznakę wzorowaną na odznace z 1924 roku. Otrzymali ją uczestnicy marszu oraz - w wersji honorowej - partnerzy tego przedsięwzięcia.


Na zakończenie ceremonii zaśpiewano Pierwszą Brygadę - Pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Uroczystości zakończyły się defiladą.

 

----
Projekt przejścia szlakiem Kompanii Kadrowej zrodził się w 1922 roku. W 1924 roku strzelcy wyruszyli na historyczną trasę jako 1. Marsz Szlakiem Kadrówki. Celem było uczczenie rocznicy czynu zbrojnego dokonanego w 1914 roku. W 1939 roku zorganizowano ostatni przed wojną, 15. marsz szlakiem Kadrówki. W 1981 roku, z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi kieleckiej i krakowskiej, odbył się pierwszy marsz po II wojnie światowej (16. w historii). W czasach PRL Kadrówka wyruszała historycznym szlakiem mimo częstych represji ze strony ówczesnych władz. Od roku 1989 marsze z Krakowa do Kielc cieszą się niesłabnącą frekwencją, a ich uczestnicy witani są przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańców miejscowości, przez które przechodzą.

 

 

 

 

 

nr 12 (408) grudzień 2024

grudzien 2024