30 lipca br. w 100. urodziny Pani płk dr nauk medycznych Stefanii Szantyr - Powolnej ps. Hanka Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell złożył Jubilatce życzenia i wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Pani Stefania za działalność w ZWZ-AK m.in. w Operacji Ostra Brama spędziła 11 lat w sowieckich łagrach. Minister dziękował wzruszonej, otoczonej rodziną Jubilatce za piękne świadectwo życia pełne miłości do Polski i drugiego człowieka.
Delegacji UdSKiOR towarzyszył prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK Artur Kondrat. Pani pułkownik wykonując zawód lekarza przez wiele lat pełniła także funkcję prezesa Stowarzyszenia Łagierników samodzielnie zarządzając organizacją.
Stefania Szantyr - Powolna z konspiracją niepodległościową związała się w październiku 1939 r. Początkowo była łączniczką Służby Zwycięstwu Polski w Zgrupowaniu Wilno Śrómieście, a następnie w ZWZ organizatorką sieci punktów opatrunkowych i kolportazu prasy podziemnej. Po ukończeniu kursów sanitarno - łącznościowych była organizatorką drużyn sanitarno - łącznościowych, a po utworzeniu plutonu była jego dowódcą. Od listopada 1943 r. do 18 lipca 1944 r. była łączniczka pomiędzy Szefostwem Kedywu a Dowództwem Oddziałów Partyzanckich, a następnie Szefostwem Powołań Okręgu Wileńskiego AK. Brała udział w Operacji "Ostra Brama" jako sanitariuszka w szpitalu polowym przy ul. Krakowskiej. Za osobiste męstwo Komendant Obszaru północno -wschodniego AK płk Aleksander Krzyżanowski ps. Wilk odznaczył ją Srebrnym Krzyżem Zasługi z mieczami. Po zajęciu Wilna przez Armię Czerwoną pozostała w konspiracji. 6 grudnia 1944 została aresztowana przez NKWD i uwięziona na wileńskich Łukiszkach. 27 marca 1945 r. wyrokiem Wojennego Trybunału Wojsk NKWD Litewskiej SSR została skazana na 10 lat ciężkich łagrów, pozbawienie praw obywatelskich na 5 lat i konfiskatę mienia. Była więźniem obozów karnych w Uchcie w Republice Komi i Workucie. Do Polski wróciła w czerwcu 1955 r. W 1961 roku ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku.