7 października br. w Warszawie, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział we współorganizowanych przez Urząd obchodach 81. rocznicy utworzenia 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i uhonorował medalem "Pro Patria" Stołeczne Środowisko 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

W uroczystości współorganizowanej przez Stołeczne Środowisko 1. Polskiej Dywizji Pancernej przed pomnikiem 1. Polskiej Dywizji Pancernej przy pl. Inwalidów w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz Ambasad: Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Królestwa Niderlandów w Rzeczypospolitej Polskiej Jej Ekscelencja Daphne Bergsma, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Królestwa Belgii w Rzeczypospolitej Polskiej Jego Ekscelencja Rik Van Droogenbroeck, Przedstawiciel Generalny Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich Pan Thomas Castrela,  w zastępstwie Ambasador Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Rzeczypospolitej Polskiej - Starszy Chorąży Lee Forrest, Zastępca Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Francuskiej w Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszy Radca, Pani Lucie Stepanyan.
 
 W trakcie uroczystości szef UdSKiOR uhonorował medalami "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" osoby i instytucje posiadające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o Niepodległość RP. Medal "Pro Patria" otrzymało m. in. Stołeczne Środowisko 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Wysłuchano także archiwalnego nagrania Generała Stanisława Maczka, po którym minister Jan Józef Kapsrzyk skierował do zgromadzonych gości okoliczniościowe przemówienie.
 
Nie byłoby wolnej Europy, wolnej Polski, wolnej Francji, wolnej Belgii, ani wolnej Holandii, gdyby nie żołnierze generała Maczka, którzy tak, jak Ich dowódca nigdy nie przegrali żadnej bitwy. Generał Stanisław Maczek mówił, że Polski żołnierz potrafi umrzeć i walczyć za wolność wszystkich krajów, ale sercem umiera tylko w imię miłości do Polski. Polska, która w 1939 roku zaatakowana przez Niemcy i sowiecką Rosję zostałą na długo wymazana z kart Europy i świata. Dzisiaj oddajemy hołd tym, któzy wtedy walczyli, ale równocześnie dziękujemy tym, którzy pamięć o generale Stanisławie Maczku, o 1. Polskiej Dywizji Pancernej niosą w przyszłość. Cieszę się, że wraz z jednym z ostatnich żołnierzy Generała - panem Pułkownikiem Januszem Gołuchowskim miałem zaszczyt i honor wręczyć medale tym, którzy na pamięci budują tożsamość naszego Narodu. Bez zakorzenienie się w przeszłości i bez pamięci nie można budować współczesności i nie można marzyć o przyszłości. Chcemy podziękować cieniom naszych przodków na czele z gen. Maczkiem za to, że nie zabrakło Im nigdy odwagi  mówił szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.
 
Minister podkreślił, że nie byłoby wolnej Europy, wolnej Francji, wolnej Belgii, ani wolnej Holandii, gdyby nie polscy żołnierze!
Po Apelu Pamięci odmówiono modlitwę wielowyznaniową i złożono kwiaty.
 
Podczas wydarzenia wysłuchano utworu „Pancerni chłopcy”.
 
Na zakończenie uroczystości wysłuchano pieśni "Pancerni chłopcy" oraz "Modlitwy obozowej" zaprezentowanej przez młodzież z Kujawsko - Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a w Bydgoszczy.
 
 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty