W Izdebniku koło Krakowa 5 sierpnia 2016 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe jednego z ostatnich Żołnierzy Wyklętych, ppłk. Franciszka Ludwika Oremusa ps. „Szteyer”, „Żelazny”. Wziął w nich udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Żegnamy Pana Pułkownika 5 sierpnia  to data ważna w polskiej historii, bo na tej dacie kształtowane i wychowywane było pokolenie z którego wyrastał Pan Pułkownik. 5 sierpnia 152 lata temu powieszono przy warszawskiej Cytadeli przywódcę powstania styczniowego Romualda Traugutta. 5 sierpnia 102 lata temu szykowali się do wymarszu z Oleandrów żołnierze Józefa Piłsudskiego zgrupowani w I Kompanię Kadrową Legioniści, do których należał ojciec Pana Pułkownika. To były wydarzenia, które kształtowały tożsamość i budowały kodeks wartości, któremu pokolenie Pana Pułkownika Franciszka Oremusa zawsze było wierne (…). Panie Pułkowniku żegnamy Cię dzisiaj. Chcemy, aby ta polska ziemia, którą tak umiłowałeś przytuliła Cię mocno, bo mocno ją kochałeś. Chcemy też ślubować, że będziemy wierni wartościom, którym Ty byłeś wierny. Będziemy  służyć Niepodległej Rzeczypospolitej tak, jak Ty służyłeś i kiedyś po latach razem w niebiosach zameldujemy się i powiemy Panu, Panie Pułkowniku, że wypełniliśmy to zadanie, które nam powierzyłeś. Będziemy przekazywać wartości następnym pokoleniom. Nad wejściem do Katedry Wawelskiej jest napis  - "Corpora dormiunt, vigilant animae" „Ciała śpią, dusze czuwają”. Niech dusza Pana Pułkownika  czuwa nad nami, abyśmy byli wierni Rzeczypospolitej tak, jak on – do końca. Czołem Panie Pułkowniku! – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk żegnając zmarłego.

 

Ppłk. Franciszek Oremus od najmłodszych lat był silnie zaangażowany w działalność patriotyczną w organizacji „Orląt”, stanowiącą najmłodszy szczebel Związku Strzeleckiego. Od kwietnia 1941 roku był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej na Placówce Izdebnik w Obwodzie Wadowice Okręgu ZWZ–AK Śląsk. Podczas Akcji „Burza” pełnił rolę szefa sekcji rozpoznania w Oddziale Partyzanckim „Limba” w składzie 4. Batalionu. Od lutego 1945 roku był żołnierzem  Drugiej Konspiracji Niepodległościowej. W styczniu 1946 roku współorganizował Oddział Partyzancki „Błyskawica II” działający w strukturze Okręgu Krakowskiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W listopadzie 1948 roku został aresztowany przez żołnierzy KBW. Po przesłuchaniach, podczas których był torturowany skazano go na 15 lat pozbawienia wolności. W czerwcu 1956 roku został zwolniony na mocy amnestii. Do 1986 roku był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty