4 lipca br. w 80. rocznicę tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej generała broni Władysława Sikorskiego oraz współtowarzyszy podróży szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wraz z ostatnimi podkomendnymi Generała oddał hołd ofiarom tragicznego lotu przybywając w pielgrzymce patriotycznej na Gibraltar - miejsce zdarzenia. Kwiaty w imieniu szefa Urzędu złożono także na grobie gen. Sikorskiego na Wawelu.

 

 

Obchody rocznicowe organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych rozpoczęły się od poświęcenia tablicy ku czci Generała oraz uroczystej Mszy św. w Katedrze Najświętszej Maryi Panny Królowej Gibraltaru, gdzie przy trumnie gen. Sikorskiego 80 lat temu Polacy zaciągnęli honorową wartę.

 

–  Byłeś wierny aż do śmierci. Dziś z dumą spoglądamy na Twoje życie i dzieło. Zgodnie ze złożoną przysięgą żołnierską walczyłeś za sprawę Ojczyzny do ostatniego tchu w piersiach. Poległeś na polu chwały. Zginąłeś śmiercią żołnierza, śmiercią lotnika –  mówił w homilii ks. ppłk Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego Wojska Polskiego.

 

Po Eucharystii uczestnicy oddali cześć generałowi Sikorskiemu oraz jego współtowarzyszom podróży, podczas głównej uroczystości w pobliżu latarni morskiej Europa Point, gdzie znajduje się monument upamiętniający ofiary tragedii gibraltarskiej. 

 

 

Podczas uroczystości z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego, władz Gibraltaru, prezesa IPN Karola Nawrockiego, polskich władz konsularnych z Wielkiej Brytanii, weteranów, działaczy podziemia antykomunistycznego, przedstawicieli Senatu, podkarpackich, kujawsko - pomorskich i pomorskich władz samorządowych, Strzelców, Skautów, harcerzy, uczestników rejsu Pogorią z Londynu do Gibraltaru, Polonii oraz mieszkańców Gibraltaru szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk odczytał list od prezydenta RP kierując także kilka słów do uczestników upamiętnienia.

–  Mam zaszczyt odczytać list od prezydenta w obecności dwóch szczególnych pokoleń: ostatnich podkomendnych Generała, czyli świadków historii i przedstawicieli młodego pokolenia, które przeniesie w przyszłość tę wielką historię Polski walczącej o wolność własną i innych narodów –   mówił minister Jan Józef Kasprzyk. 

Generał Władysław Sikorski jako premier, jako naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych był ucieleśnieniem i symbolem naszej walki na wszystkich frontach II wojny światowej o Polskę wolną, o Polskę niepodleglą. Dla swoich podkomendnych był jak ojciec. I tak zresztą jak śmierć ojca przyjęli wiadomość o jego tragicznym zgonie 4 lipca 1943 r. Poświadczają to również obecni wśród nas na tej pielgrzymce do Gibraltaru, ostatni podkomendni Władysława Sikorskiego, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i żołnierze AK.

 

Gubernator Gibraltaru, wiceadmirał David George Steel podkreślił, że 4 lipca 1943 r. zakończyło się życie człowieka oddanego służbie Ojczyźnie. Miał zaledwie 62 lata, ale żadne z tych 62 lat nie był pozbawiony absolutnego poświęcenia dla kraju, który kochał. Wielka Brytania nigdy nie zapomni jego wkładu w obronę naszego narodu w najczarniejszej dla nas godzinie i odwagi wszystkich polskich sił w walce z faszyzmem.

 

Zdaniem zastępcy szefa rządu Gibraltaru Josepha Garcii katastrofa samolotu z gen. Sikorskim na pokładzie „zmieniła bieg historii” i zniszczyła nadzieje i marzenia milionów Polaków.

Z kolei prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że dziś z perspektywy historycznej mamy świadomość, że oddajemy hołd i pielęgnujemy pamięć jednej z kluczowych postaci polskiej historii XX w.

 

W trakcie uroczystości minister Kasprzyk uhonorował zasłużone osoby medalami „Pro Patria”, które otrzymali: ks. Piotr Gąsiorek, Konsul Generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek oraz Konsul Tomasz Balcerowski. Upamiętnienie na Europa Point zwieńczył Apel Pamięci i ceremonia składania wieńców i kwiatów.

 

Dokładnie w godzinie katastrofy o 23:06 – w Cieśninie Gibraltarskiej na Eastern Beach w pobliżu miejsca zdarzenia po modlitwie za poległych w katastrofie, którą odmówili ks. ppłk Marcin Janocha oraz ks. bp Marcin Makuła na morskie fale złożono białe i czerwone róże. Szpaler z pochodniami utworzyli Strzelcy i Orlęta ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" z Sędziszowa Małopolskiego oraz harcerze

.

4 lipca kwiaty w imieniu szefa UdSKiOR zostały także złożone w miejscu wiecznego spoczynku gen. Sikorskiego w Krypcie św. Leonarda na Wawelu.

 

Następnego dnia uczestnicy uroczystości rocznicowych nawiedzili cmentarz North Front, gdzie spoczywają trzy ofiary tragicznego lotu m. in. płk Jan Gralewski - kurier ZWZ- AK. Po modlitwie wielowyznaniowej na ich grobach złożono wiązanki kwiatów.

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty