Dziś w 260. rocznicę urodzin księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Myślewickim w Muzeum Łazienki Królewskie uroczyście odsłonięto popiersie słynnego kawalerzysty, zwolennika Konstytucji 3 Maja, dowódcy podczas Powstania Kościuszkowskiego, twórcy armii Księstwa Warszawskiego, uczestnika wyprawy moskiewskiej u boku Napoleona Bonaparte.

 

W wydarzeniu upamiętniającym postać wielkiego patrioty, który oddał życie walcząc o wolność Rzeczpospolitej wziął udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który podkreślił wagę czynów księcia Poniatowskiego: – Oddajemy hołd człowiekowi, w którego usta narodowa legenda włożyła słowa, które przez wieki naszych zmagań o wolność były znakiem i drogowskazem. Powiedział bowiem książę Józef Poniatowski, a legenda mówi o tym, iż były to jego ostatnie wypowiadane słowa kiedy ginął w nurtach Elstery, – „Bóg mi powierzył honor Polaków, Bogu go tylko oddam”. Za jego przykładem następne pokolenia zasłuchane w te słowa i zapatrzone w ten przykład postawy pełnej honoru, odwagi i oddania wspólnocie jaką jest naród i państwo, czyniły wszystko aby Rzeczpospolita odzyskała wolność i należne jej miejsce na mapie Europy i świata.

 
Pamięć o księciu Józefie Poniatowskim, który już za życia stał się legendą, trwa do dziś. Jest patronem różnych jednostek wojskowych a jego imię nosi 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. I chociaż kawalerii w polskim wojsku już nie ma to tradycje kawaleryjskie wciąż są kultywowane czego przykładem byli obecni dziś zarówno żołnierze i dowództwo Brygady jak i rekonstruktorzy.
 
Zwieńczeniem niedzielnej uroczystości była miniatura teatralna pt. „Napoleon w Warszawie” w reżyserii Leszka Zdunia, której głównym bohaterem był książę Józef Poniatowski – naczelny wódz wojsk polskich, który wziął czynny udział w kampanii napoleońskiej i jako jedyny Polak i pierwszy cudzoziemiec od cesarza Napoleona otrzymał tytuł marszałka Francji.
 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty