12 sierpnia br. uczestnicy LVII a 42 po wojnie Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej ukończyli tradycyjną, stu dwudziesto kilometrową trasę z Krakowa do Kielc. W ten symboliczny sposób upamiętnili wydarzenia sprzed 108 lat – historyczny przemarsz żołnierzy Józefa Piłsudskiego „ku wolności”: z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego, który zapoczątkował czyn zbrojny Polaków w czasie I wojny światowej.

 

Serdecznie Państwu za ten trud marszowy dziękuję. Cieszę się, że przez te kilka dni mogliśmy być razem i budować wspólnotę ludzi wolnych i kochających Polskę ponad wszystko – mówił podczas oficjalnego powitania piechurów honorowy komendant marszu Jan Józef Kasprzyk.

 

W tegorocznej „Kadrówce” udział wzięło około 150 osób, w tym m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Po wkroczeniu do Kielc, przy Pomniku Czynu Legionowego na uczestników czekały delegacje władz państwowych i samorządowych. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. Dokładnie w tym miejscu przez Krakowską Rogatkę 12 sierpnia 1914 roku wkroczył do Kielc Batalion Kadrowy na czele z komendantem Józefem Piłsudskim. Wydarzenie to upamiętnia dziś monument Czwórki Legionowej dłuta krakowskiego artysty rzeźbiarza-legionisty prof. Jana Raszka. W miniony piątek, dla uczczenia walk żołnierza polskiego w latach 1914-1920 szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wraz z przedstawicielami władz województwa świętokrzyskiego i miasta Kielce uroczyście złożyli w tym miejscu wieniec.

 

Z kieleckiego placu Marszałka Józefa Piłsudskiego piechurzy wyruszyli następnie ulicą Krakowską do skrzyżowania z ulicą Gagarina, gdzie znajduje się zabytkowa figura Najświętszej Marii Panny. U jej stóp symboliczną wiązankę z biało-czerwonych kwiatów złożył komendant marszu Dionizy Krawczyński oraz minister Kasprzyk.

 

Podążając ulicami biskupa Kaczmarka, Paderewskiego, Sienkiewicza, Dużą, Jana Pawła II uczestnicy tegorocznego marszu dotarli przed Pomnik Armii Krajowej, gdzie zapalono znicze.

 

Główne uroczystości kończące tegoroczną edycję Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej odbyły się na placu Wolności w Kielcach. Uczestniczyli w nich m.in. szef UdSKiOR Jan Kasprzyk, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, zastępca prezydenta miasta Kielce Bożena Szczypiór, komendant marszu Dionizy Krawczyński, sędzia Bogusław Nizieński i działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, członek Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy Szefie UdSKiOR Antoni Piekałkiewicz.

 

Ten marsz się dzisiaj nie kończy. Kończy się wędrówka z Krakowa do Kielc jak co roku, ale dla uczestników marszu trwa on nadal, przez cały rok. (...) Uczestnicy marszu przez cały rok budzą sumienia i dają świadectwo służby najjaśniejszej Rzeczpospolitej – mówił minister Kasprzyk.

 

Podczas uroczystości w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczone zostały odznaczenia państwowe. Z rąk Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka oraz sędziego Bogusława Nizieńskiego Złoty Krzyż Zasługi odebrał Stanisława Pustula a Patryk Krawczyński i Maciej Wechmann otrzymali Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

 

Na zakończenie odczytany został Apel Pamięci, a przy pomniku Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty. Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów przy akopaniamencie orkiestry wojskowej.

 


nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty