W 154. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego w Krakowie odbyły się oficjalne obchody upamiętniające postać pierwszego marszałka Polski – wybitnego męża stanu, który swoją charyzmą potrafił wzbudzić w społeczeństwie wiarę i nadzieję.
– Polityczny testament Marszałka Piłsudskiego jest stały i niezmienny, choć od jego śmierci 12 maja 1935 r. minęło tyle lat. Ten testament każde pokolenie musi wykonywać, również i my – współcześni. Musimy czynić Polskę silną i wielką – mówił podczas niedzielnych uroczystości w Katedrze Wawelskiej szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.
Krakowskie obchody upamiętniające 154. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się uroczystą mszą św. w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, koncelebrował zaś ks. dr Jerzy Petrarczyk, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i były misjonarz. Po zakończeniu modlitw, dalsze uroczystości przeniosły się do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie znajduje się trumna Naczelnika.
W podziękowaniu za podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz krzewienie idei i czynów Marszałka Piłsudskiego minister Kasprzyk odznaczył zasłużonych przedstawicieli środowisk piłsudczykowskich medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Jak podkreślił następnie w okolicznościowym przemówieniu, troska o zachowanie w pamięci politycznego testamentu Piłsudskiego powinna mieć szczególne znaczenie również dla pokoleń współczesnych: – Marszałek Piłsudski potrafił przekonać Polaków do tego, że warto walczyć o wolną Polskę, a potem kiedy wolność nastała, że warto i należy budować państwo silne wewnętrznie i zewnętrznie. Takie, które wzbudza szacunek wśród przyjaciół, ale też odstrasza tych, którzy Polsce źle życzą. Tylko od nas zależy, czy Polska będzie krajem słabym i potrzebującym opieki możnych, czy państwem silnym, niepodległym i wolnym. Odpowiedź na to pytanie musimy dawać każdego dnia, swoim życiem i służbą – apelował do zgromadzonych na uroczystości minister Kasprzyk.
Krakowskie obchody zakończyły się wspólną modlitwą w intencji Marszałka i jego żołnierzy oraz uroczystą ceremonią złożenia kwiatów przy sarkofagach śp. Józefa Piłsudskiego oraz Pary Prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, które znajdują się w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w Katedrze na Wawelu.