Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz ceremonią złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod tablicą przy ul. Sandomierskiej 18 uczczono dziś w Warszawie pamięć o Edwardzie Rydzu-Śmigłym, postaci niezwykle zasłużonej w walce o wolność oraz niepodległość Polski.

 

Z inicjatywy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 2 grudnia br. w 80. rocznicę śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego zorganizowane zostały w Warszawie uroczystości z udziałem delegacji władz państwowych.

 

Obchody zainaugurowała msza św. w intencji śp. E. Rydza-Śmigłego, która odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Stamtąd uczestnicy udali się następnie na ul. Sandomierską 18, gdzie od listopada 1941 r. aż do śmierci przebywał marszałek. Fakt ten upamiętnia zamieszczona na ścianie kamienicy tablica informująca o ostatnim miejscu zamieszkania „jednego z architektów polskiej niepodległości”.

 

Tymi słowy postać marszałka opisał Jan Józef Kasprzyk, który w przemówieniu wygłoszonym pod tablicą pamiątkową przypomniał zebranym o najważniejszych sukcesach E. Rydza-Śmigłego jako: dowódcy Legionów Polskich, komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej, marszałka Polski, Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych i wreszcie Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej 1939 r., z której – jak zauważył Kasprzyk – niestety nie sposób było już dać laurów zwycięstwa.

 

Marszałek Śmigły w żaden sposób nie zasłużył na czarną legendę, która po dziś dzień ciąży na nim m.in. za sprawą jego przeciwników politycznych, ale również i historiografii komunistycznej. Warto zapewnić mu godne miejsce w panteonie bohaterów narodowych, bo swoim życiem na to zasłużył. Marszałek Śmigły to jeden z najważniejszych bohaterów XX wieku, dziejów Rzeczpospolitej i dziejów jej oręża. Bez niego nie byłoby cudu niepodległości w roku 1918, zwycięstwa w roku 1920, ani wreszcie – procesu modernizacji sił zbrojnych, którego marszałek podjął się w roku 1936 i zgodnie z planem miał zakończyć w roku 1943. Niestety czas działał na jego niekorzyść oraz na niekorzyść Polski – powiedział szef UdSKiOR.

 

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Edwarda Rydza-Śmigłego. W tej ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz Sejmu, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski.

 


nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty