LVI Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej (41. po wojnie) dotarł 8 sierpnia br. do Wodzisławia w woj. świętokrzyskim, gdzie  tego samego dnia odbyła się uroczystość nadania kładce nad drogą ekspresową imienia Czesława Bankiewicza ps. „Skaut” – ósmego ułana w oddziale „Beliny”, który osobiście składał meldunek wkraczającemu do Kielc Józefowi Piłsudskiego.

 

Podczas uroczystości szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalem „Pro Patria” sztandar wodzisławskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, burmistrza Miasta i Gminy Wodzisław Dominika Łukasika, dyrektora Zespołu Szkół w Wodzisławiu Krzysztofa Łuszczki oraz Andrzeja Szydłowskiego. Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymały Renata Koziara i prezes Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia Teresa Szwaczka.

 

W okolicznościowym przemówieniu minister Kasprzyk odniósł się do znajdującego się przy kładce krzyża upamiętniającego rtm. Teodora Belardiego (1830-1864) – powstańca styczniowego, dowódcę oddziału powstańczego w latach 1863-1864, rannego w bitwie pod Jakubowem i wziętego do niewoli, którego Rosjanie rozstrzelali w tym miejscu w 1984 roku:

 

„Kadrówka” dopełniła testamentu Powstańców Styczniowych, realizując to, czego nie udało się uczynić pokoleniu roku 1863. „Kadrowiacy” czuli się spadkobiercami i nośnikami idei niepodległościowej. Ci, którzy gorącym latem roku 1914 poszli bić się o wolną Polskę, byli świadomi, że dopisują kolejny rozdział w historii Polski, który niestety  nie został dopisany w końcu XIX wieku, kiedy walczyliśmy o wolność w zrywach insurekcyjnych powiedział Jan Józef Kasprzyk.

 

Na zakończenie uroczystości szef UdSKiOR, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, burmistrz Wodzisławia Dominik Łukasik, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Piotr Hałys, przedstawiciele organizacji pozarządowych i uczestnicy tegorocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zapalili znicze przy krzyżu upamiętniającym rtm. Teodora Belardiego oraz na grobie Czesława Bankiewicza ps. „Skaut”, spoczywającego na cmentarzu w Wodzisławiu.

 

--

Czesław Bankiewicz urodził się w 1896 roku. W wieku 18 lat jako ochotnik dołączył w Świątnikach koło Wodzisławia do maszerującej ku Kielcom I Kompanii Kadrowej, zostając „ósmym ułanem” Władysława Beliny-Prażmowskiego. Po zajęciu Kielc został wyznaczony przez dowódcę oddziału do złożenia meldunku Józefowi Piłsudskiemu.

 

„Skaut” został ciężko ranny w bitwie pod Koszyszczami na Wołyniu i zmarł jako żołnierz Legionów Polskich 1 listopada 1915 roku. Jego prochy zostały sprowadzone do Wodzisławia już pięć miesięcy później. Za swą bohaterską postawę został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Walecznych.

 


nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty