3 sierpnia, w 106. rocznicę historycznego boju pod Jastkowem z Lublina wyruszył 19. Marsz Szlakiem Legionistów Józefa Piłsudskiego. Patriotyczną pielgrzymkę zainaugurowała uroczystość złożenia kwiatów przed tablicami poświęconymi Bohaterskim Legionom Józefa Piłsudskiego oraz gen. Gustawowi Orlicz-Dreszerowi.

 

Po przejściu Marszu na pl. Litewski minister Kasprzyk uhonorował osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał organizator marszu prezes lubelskiego oddziału Związku Piłsudczyków Tomasz Dyzma. Medal „Pro Patria” otrzymał Andrzej Bis ze Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Piłsudczyków w Lublinie. Szef UdSKiOR wręczył również w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Złoty Krzyż Zasługi przyznany pośmiertnie śp. Janowi Jurakowi, który odebrał wnuk uhonorowanego Krzysztof Kołodziejczyk.

 

Jan Józef Kasprzyk zawracając się do uczestników marszu powiedział, że upamiętnia on jedną z najsłynniejszych bitew legionowych: – Są państwo żywym dowodem na to, że pandemia nie zwalnia nas z obowiązku pamięci.(…) Nie byłoby wolnej Polski w roku 1918, gdyby nie państwa rówieśnicy, którzy w roku 1914, 1915 i w latach następnych poszli bić się, nie pytając „ po co?”, „dlaczego?” i „za ile?”, o rzecz najpiękniejszą. O wolność.

 

Przypominał, że w rozkazie do utworzonej 3 sierpnia 1914 roku I Kompanii Kadrowej wyruszającej z krakowskich Olenadrów, aby budzić Polskę do zmartwychwstania Józef Piłsudski napisał: – jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały. Te słowa mają charakter ponadczasowy. Jedynym naszym znakiem, któremu zawsze służyć będziemy jest orzeł biały. Orzeł, który szybuje zawsze wysoko i nie bez powodu jest symbolem i godłem Polaków. Polacy bowiem to ludzie wolni, którzy kochają suwerenność, niepodległość i wolność ponad wszystko.

 

Głos zabrał również wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk i dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcin Krzysztofik. Uroczystość na placu Litewskim zakończyła ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Nieznanego Żołnierza.

 

Następnie, po przejściu na cmentarz przy ul. Białej złożyli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, młodzież ze Związku Strzeleckiego, członkowie Związku Piłsudczyków złożyli kwiaty przy pomniku Legionistów upamiętniającym poległych i zmarłych żołnierzy I, II i III Brygady Legionów, uczestników krwawych walk z Rosjanami.

 


nr 2 (398) 2024 luty

 

202402